resim

Yılbaşın da nereye gitmek istersiniz?

Christmas-at-Disneyland-Paris-3 (1)

Yeni yılı yurtdışında karşılamak isteyenlere farklı önerilerim olacak. 2015’in getireceği sağlık bolluk ve berekete başlangıcı gönlünüzce, dilediğiniz yerde yapın. Doyasıya eğlenmek mi yada romantik bir yılbaşı mı, Karar sizin…

 

1-NEW YORK

rockefeller newyork noel yılbaşı 1024x681 Yılbaşın da nereye gitmek istersiniz?
Amerikalıların ünlü şarkıcısı Frank Sinatra New York için asla uyumayan şehir dermiş. Yılbaşında en özel yerlerden biri olan kentte kulüplerdeki lüks ve zengin tadındaki partilerden bedava sokak partilerine kadar birçok seçenek bulunmakta. Her yıl Rockefeller Meydanına dünyanın en görkemli Noel ağaçlarından biri dikiliyor ve bu gelenek 80 yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Alışveriş için 5. Caddeyi öneriyorum, Guggenheim ve Metropolitan müzelerini de gezmenizi tavsiye ediyorum.

 

 

2-ST. PETERSBURG

pegasus moskova ucuslari yilbasi turlari Yılbaşın da nereye gitmek istersiniz?

Rusya’nın en büyük kentlerinden biri olan sanayi ve kültürün başkenti St Petersburg yılbaşı için özel alternatiflerden biri elbette. Büyük çoğunlukla kış aylarında karanlık olan şehri aydınlatmak için bir çaba fark ediliyor. Bu da şehrin sürekli ışıl ışıl olmasını sağlıyor. Yılbaşı kutlaması için Hermitaj Meydanını öneriyorum. Her yılbaşında tıklım tıklım olan bu meydan sizi bir hayli şaşırtacak. Bunun dışında şehirde görülmesi gereken yerler Aziz Isaac Katedrali,Mariinsky Sarayı ve Vasilyevsky Adası

 

3-RİO DE JANERİO

2 1 1024x576 Yılbaşın da nereye gitmek istersiniz?

Eğer gönlünüz soğuk değil de sıcacık bir yılbaşı çekiyorsa. Brezilya’nın en aktif ve canlı şehirlerinden Rio’ya bekleniyorsunuz. Kentin ünlü Sugarloaf  Tepesi ve Copacabana sahilinde her yıl çok büyük ve özel yılbaşı partileri veriliyor. 1 milyonun üzerinde insanı şehre akın ettiren bu partilerde bir hayli eğlenebilirsiniz. Dünyanın en büyük havai fişek gösterilerinden biri de yine Rio’da gerçekleşiyor. 20 dakika boyunca kesintisiz devam eden bu gösteriyi şehrin birçok noktasından görmek de mümkün

 

4-PARİS

fireworks on eiffel tower 1024x640 Yılbaşın da nereye gitmek istersiniz?

Başta çocuklu aileler ve romantik çiftlerin yılbaşı seçeneği Fransa’nın meşhur Paris’i. Disneyland’ın bulunması çocuklar için bir cazibe merkezi yaratırken, müzeleri, katedralleri, romantik kafeleri, Eyfel Kulesi, Champs-Elysse gibi özel yerleri de romantik çiftleri büyülüyor. Notre Dame Kilisesi başta olmak üzere 320 metreden Paris’i seyre dalacağınız Eyfel Kulesi uğranması gereken duraklar arasında. Yılbaşı partisi ise her yıl olduğu gibi saat tam 21.00’de Champs-Elysee’de başlıyor.

 

5-BARCELONA

img 3436 1024x768 Yılbaşın da nereye gitmek istersiniz?

İspanya’nın en önemli şehirlerinden biri ve Katalonya’nın başkenti aşıklar ve sanat kenti Barcelona’da keyifli bir yılbaşı alternatifi olabilir. Tapas barlar, paella, flamenko, La Rambla Caddesi ve ilginç mimari örnekleri Barcelona’yı diğer alternatiflerden ayırıyor. Şehirde yılbaşı kutlamaları La Rambla Caddesinde yapılıyor. Bu cadde ve şehir bir masal diyarındaki gibi süsleniyor ve ışıklandırılıyor. Sokak eğlenceleri dışında herhangi bir kulüpte yeni yıla Flamenko ile girmek için de Barcelona birebir.

 

6-CAPE TOWN

south africa cape town desktop wallpapaper Yılbaşın da nereye gitmek istersiniz?

Yılbaşı yaza gelsin diyenlere bir diğer önerim Güney Afrika’nın en modern şehirlerinden biri olan Cape
Town olacak. Her yıl özel bir partinin de yapıldığı şehirde yılbaşı tam bir karnaval havasında geçiyor. Capetown’a geldiğinizde ise tüm şehri ayaklar altında izleyebileceğiniz Masa Dağına çıkmalı, Waterfront’taki yılbaşı eğlencesine dâhil olmalı ve zamanınız kalırsa ulusal kahraman Nelson Mandela’nın uzun bir süre hapis edildiği Robben Adasını görmelisiniz.

Bo-Kaap adlı semtte ise Capmalay mutfağının eşsiz örnekleri tadılmaya değer.

 

7-BEYRUT

beyrut gezilecek yerşer 1 1024x663 Yılbaşın da nereye gitmek istersiniz?

Ortadoğu’nın Paris’i Beyrut hem yakınlığı hem de midelere bayram ettiren özel mutfağı ile yılbaşında gidilebilecek özel yerlerden biri. Mezeleri, kebapları, harika tatlılarıyla Beyrut’ta zaman çok hızlı akıyor. Gece eğlencesinin de normal koşullarda bile üst düzey olan Beyrut’ta yılbaşı için özel sokak partileri de yapılıyor. Mekân tercih etmek isteyenler için ise Music Hall ya da Sky adlı kulüpleri önerebilirim. Beyrut’a gelmişken uğranması gereken bir diğer durak ise Antik şehir Biblos. Biblos’taki deniz ürünü sunan restaurantlar dışında tarihle iç içe olma imkanı da söz konusu.