resim

Spradon Vadi’yi erken teslim eden Kuzu Grup, sürpriz bölgelerde yatırımcının yüzünü güldürecek projeler geliştirecek…

spradon-vadi-(1)

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu

 

1970 Siirt doğumlu 4 çocuk babası Özen Kuzu 17 yasından beri baba mesleği olan inşaat sektöründe bulunuyor. İlk iş deneyimi Siirt’teki şantiyelerde başlayan Kuzu, o günden bu yana abileri ile birlikte nitelikli projeler ve taahhüt işleri yapıyorlar.

Özen Kuzu 1 Spradon Vadi’yi erken teslim eden Kuzu Grup, sürpriz bölgelerde yatırımcının yüzünü güldürecek projeler geliştirecek…

 

 

 

 
–          Bahçeşehir’de hayata geçirdiğiniz Spradon Vadi projenizle ilgili bilgi alabilir miyiz? Yaşam başladı değil mi?

Söz verdiğimiz tarihten 4 ay önce konut teslimlerine başladığımız Spradon Vadi’de,  yaşamın başladığına şahit olmak büyük mutluluk. Ocak 2014’ten bu yana yaşamın devam ettiği Spradon Vadi projemizde, sınırlı sayıdaki konutun satışı devam ediyor.  Spradon Vadi’de kişiye özel ödeme planı sunuyoruz. Yatırımcının bütçesine göre bir program yapıyoruz. Spradon Vadi’de konutların penceresinden bakıldığında, su ve yeşille bütünleşen yaşam alanları göze çarparken; konutların içine girildiğinde kaliteli yapı malzemeleri ve aksesuarları ile karşılaşılıyor. 1037 konut ve 1 adet ticari üniteden oluşan Spradon Vadi’de, 28 ve 30 katlı iki kulenin yanı sıra 5 tane de 9 ve 12 katlı bloklar yer alıyor. 544 adet 1+1, 483 adet 2+1, 6 adet 2+1 dubleks ve 4 adet 3+1 konuttan meydana gelen Spradon Vadi’de bir de market bulunuyor. Yüzde 80’i yeşil tasarlanan vadide, açık ve kapalı yüzme havuzları, güneşlenme terasları, su ve yeşili buluşturan şelaleler yer alıyor. Oyun alanları, yürüyüş parkurları, fitness center, sauna ve Türk hamamının da bulunduğu Spradon Vadi’de otopark sorunu bulunmuyor. Her daire için konut erişimli bir kapalı otopark ve Spradon Vadi misafirleri için de 300 araçlık bir açık otopark yer alıyor.

–          Kuzu Grup olarak önümüzdeki dönem için yeni projeleriniz olacak mı?

Yakın zamanda yeni projelerimizin lansmanını yapacağız. Lokasyon olarak çok sürpriz bir bölgede, yatırımcının yüzünü güldürecek projeler geliştireceğiz. Kentsel dönüşüm sürecinde de aktif rol alarak, salaş, yıpranmış, niteliksiz yapılar yerine, nitelikli, yaşanabilir ve markalı konutlar inşa edeceğiz. Bakırköy ve Zeytinburnu bölgelerinde kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili çalışmalarım devam ediyor. Sektörümüzün de yakından bildiği gibi, Ankara Oran’daki Maliye Bakanlığı lojmanlarının bulunduğu arsa için, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı usulüyle yaptığı ihalede en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazandık. Oran, Ankara’nın en merkezi noktalarından biri. Kuzu Grup olarak bu bölgeye prestijli bir proje kazandırmayı hedefliyoruz. Hayata geçireceğimiz yapı, 2 fonksiyonu içinde barındıran konut ve alışveriş merkezinden oluşan karma bir proje olacak. TOKİ ile arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı modeliyle hayata geçireceğimiz proje, kamuya da önemli bir gelir sağlayacak. Bunun yanı sıra Nisan ayında Ankara’da İller Bankası’nın yaptığı ihaleyi de kazandık. Toplam inşaat alanı 50 bin, satılabilir alanı ise 30 bin metrekare olan bu yerle birlikte Ankara’da iki proje hayata geçireceğiz.

spradon vadi 1 Spradon Vadi’yi erken teslim eden Kuzu Grup, sürpriz bölgelerde yatırımcının yüzünü güldürecek projeler geliştirecek…

–          Gayrimenkul sektörü hakkında neler söylemek istersiniz? Bu yıl ve gelecek yıl için öngörüleriniz nedir?

Global anlamda gayrimenkul sektörüne bakıldığında, en çok ilgi gören ilk üç ülke arasında yer alan Türkiye, yerli yatırımcının olduğu kadar yabancı yatırımcının da ilgisini çekiyor. Türkiye’nin gerek ekonomide kaydettiği başarı, siyasal istikrar ve çözüm süreci, ülkemizi mercek altına almış uluslararası yatırımcıları pozitif yönde etkiliyor. Mütekabiliyet Yasası’yla birlikte yabancıların Türkiye’de yatırım yapmaya başlamaları, gerek biz sektör oyuncularının gerekse ülke ekonomimizin kazanç sağlamasına sebep oluyor.  2013 yılında başlayan ve bu yıl hız kazanan kentsel dönüşüm projeleri de sektörün hareketliliğini artıran bir diğer konu olarak karşımıza çıkıyor. Bakırköy ve Zeytinburnu bölgelerinde kentsel dönüşüm alanlarıyla ilgili bizim de çalışmalarımız devam ediyor. Sektörde ilk 6 ayın verimli geçtiğini ancak ikinci yarı ve 2015’in çok daha iyi geçeceğini düşünüyorum. Önümüzdeki yılla ilgili hedef ve beklentilerimiz oldukça büyük…  Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak gösterilen gayrimenkul pazarı, parlak günler geçiriyor ve geçirecektir. Özellikle son dönemde satışa çıkan markalı konut projeleri de parlak günlerin habercisidir. Konutta balon dönemi yaşandığına inanmayanlar içinde ben de varım. İstanbul gibi bir metropolde arz ve talep ilişkisi çok iyi analiz edilerek ortaya çıkarılan başarılı projelerin her daim ayakta kalacağına inanıyorum. Birbiriyle aynı olmayan, farklı çizgiler taşıyan projeleri destekliyorum.

–          Kuzu Grup’un sektördeki yeri ve öneminden bahseder misiniz?

Nitelikli konut projeleri üzerinden konuşmam gerekirse; farklılaşabilecek alanlar konusunda ilk akla gelenler; projenin mimarisi, sosyal olanakları, teknolojik donanımları ve yeşil alanları oluyor. Biz, Kuzu Grup olarak projelerimizde mimariye büyük önem veriyoruz. Alışılagelmişin dışına çıkan çizgileri seviyoruz.  Teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Çağa ayak uyduran, gelişmeleri takip eden, sektörü iyi bilen, gereksinimleri ve ihtiyaçları tespit eden profesyonel bir ekibimiz var. Farklılaşmak konusunda iddialıyız.

–          Gayrimenkul alıcılarına ne gibi tavsiyelerde bulunmak istersiniz?

Yatırımcılara en büyük tavsiyem; gelişmekte olan bölgeleri çok iyi araştırıp, kurumsal firmaların projelerini değerlendirmeleri yönünde… Yatırımcısına kazandırmayı prensip haline getiren ve verdiği sözleri tutan kurumsal firmalarla yapılan sözleşmelerde mağduriyetlerin neredeyse hiç olmayacağını belirtmek isterim.

Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu2 Spradon Vadi’yi erken teslim eden Kuzu Grup, sürpriz bölgelerde yatırımcının yüzünü güldürecek projeler geliştirecek…

–          İş dışında nelerle uğraşıyorsunuz? Hobileriniz nelerdir?

Haftanın büyük bir kısmını çalışarak geçiriyorum. Vakit bulduğum her fırsatta çocuklarımla birlikte zaman geçirmeye özen gösteriyorum. Onlarla birlikte olmak en büyük keyfim. Düzenli olarak spor yapmaya çalışıyorum. Özellikle hafta sonları bir iki saat kendime vakit ayırıp yüzüyorum.

–          Bir gününüz nasıl geçiyor? Neler yapıyorsunuz?

Sabahları 05.30’da kalkıyorum. Bütün gazete ve web sitelerini okuyorum. Saat 08.00’de ofise geliyorum ve ekiple rutin toplantılarımızı yapıyoruz. Günün büyük kısmını sahada, şantiye gezerek geçiriyorum. Çalışanlarla vakit geçirmeyi ve işin ilerleyişini yerinde görmeyi seviyorum.