resim

Q INTERVIEW

K3

K4 Q INTERVIEW K3 Q INTERVIEW K2 Q INTERVIEW K1 Q INTERVIEW

Büyük Bir Girişim Sermayesinin Genç ve Başarılı Yöneticisi: Eylem Öztürk

 

Metro Turizm- Kurumsal İletişim ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı…

 

Marmara Üniversitesi İktisat Bölümü mezuniyetinin ardından, ekonomi eğitimi almama rağmen, kariyer planını en büyük merakım olan iletişim üzerine yaptım.   Sırasıyla, Zeytinoğlu Motorlu Taşıtlar,  Sinpaş Yapı, ve Casper Bilgisayar gibi, her biri kendi sektöründe lider ve Türkiye ekonomisine önemli katma değer yaratan şirketlerde, toplamda 17 yıllık bir marka yönetimi ve kurumsal iletişim deneyimi elde eden vizyonuna ve enerjisine hayran kaldığımız Eylem Hanım ile Q Life olarak keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

 

 

Metro Holding ile ne zaman tanıştınız, burada neler yapıyorsunuz?

 

Eylül 2013 itibariyle Metro Holding ailesine katıldım. Metro Turizm A.Ş ‘de Kurumsal İletişim ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapıyorum. Aynı zamanda Holding çatısı altında faaliyet gösteren diğer iştiraklerimizin Kurumsal İletişim sorumluluğunu üstlendim.

 

“Metro Holding olarak vizyonumuz, yeni yatırım ve fırsatları değerlendirmek, bir nevi girişim sermayesi gibi çalışmak.”

 

Metro Holding faaliyet alanları hakkında bilgi alabilir miyiz?

Metro Ticari ve Mali Yatırımlar Holding’in çatısı altında, turizm, tesis, gıda, maden, kargo ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren 14 ayrı şirket yer alıyor.  Metro Holding olarak vizyonumuz, yeni yatırım ve fırsatları değerlendirmek, bir nevi girişim sermayesi gibi çalışmak. Bu vizyonla, bazı şirketlerimizi satıp, bazılarını birleştirmek, bazılarına ise ortak almak yöntemiyle portföyümüzü yenilemek ve yeni fırsatlara hazır olmak arzusundayız. Dinamik bir yapıya kavuşmak ve perakende sektöründeki yerimizi sağlamlaştırmak istiyoruz. Gayrimenkul, Tekstil, ve sağlık sektöründe girişimlerimiz var. Bu girişimlerimiz, hayata geçtikçe, kamuoyu ile paylaşacağız.

 

 

“Tur operatörü şeklinde konumlandırdığımız Metro Travel noktalarında müşterilerimizin A dan Z ye ” travel shop”  hizmeti alabileceği ciddi bir yatırıma imza attık. “

 

 

Biraz da holdingin en büyük iştiraki olan Metro Turizm A.Ş. ‘den bizlere bahseder misiniz?

Holdingin en büyük iştiraki olan Metro Turizm A.Ş.,  pazar payı, araç filosu ve  taşınan yolcu sayısı açısından Türkiye’nin en büyük seyahat şirketi konumunda. Metro Turizm, 76 ilde 900 adet acentesiyle yurtiçi ve yurtdışı bilet satışı yapıyor, günlük ortalama 1.300 otobüs seferi düzenliyor. Metro Turizm 2013 yılında 21 milyon 500 bin yolcu taşıdı.  Metro Turizm olarak, Seyahat ve Organizasyon konusundaki tecrübemiz ve sektördeki liderliğimizden yola çıkarak, metro noktalarında, turizm alanında da hizmet çeşitliliği sunan yeni bir yapılanma içerisine girdik. İç pazar, dış pazar, yurt içi turları, yurtdışı turları, kültür turları, gemi seyahatleri, şehir otelleri gibi, bir tur operatörünün hizmet yelpazesindeki tüm hizmetleri Metro müşterisiyle buluşturmak amacıyla, 2013 yılında 125 adet Metro Travel noktası oluşturduk. 2014 ikinci yarısında bu sayıyı 400’e çıkarmayı hedefliyoruz.

 

 

“Metro Holding’in 2014 yılı için en karlı ve büyük iştiraki Metro Turizm’in hisselerinin halka arzı.” 

 

 

2014 yılı yatırım ve hedefleriniz nelerdir?

Yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Metro Turizm’in 2014 yılı hedefi 24 milyon yolcu taşımak. Bu hedef doğrultusunda, 50 adet Temsa safir 50 adet safir vip süit olmak üzere 100 araçlık daha yatırım yaptık. Yeni, araçlarımızı 2014 Mayıs sonunda teslim almış olacağız. Yolcularımıza son teknolojiyle donatılmış, sektörün en genç araç filosuyla en iyi hizmeti vermek için çalışmaya devam edeceğiz. 2014 yılındaki en önemli adımlarımızdan birini geçtiğimiz günlerde atarak, Metro Holding’in en karlı ve en büyük iştiraki olan Metro Turizm’in hisselerinin halka arzı için çalışmalarımızı başlattık. Bu süreçte, bağımsız değerleme kuruluşu tarafından yapılan şirket değerleme raporu sonucunda şirketimizin piyasa değeri 874 milyon 607 bin 867 TL olarak belirlendi. Gerekli yasal başvuru sürecinin en yakın zamanda tamamlanacağını düşünüyoruz.