resim

Mutluluk Uzmanı: Sezanur Akay

wep2

28 yıldır her genç kızın hayallerini süsleyen o muhteşem şey işte bu harika kadının ellerinden çıkıyor… Akay Gelinlik’in Baş Tasarımcısı Sezanur Akay, el emeğimi, göz nuru ile hayalleri şekillendiriyor. Tasarımlarıyla ve farklı çizgisiyle moda dünyasında büyük beğeni toplayan Sezanur Akay ile Akay Gelinlik ve gelinlik modası üzerine keyifli bir röportaj gerçekleştirdik…

wep21 682x1024 Mutluluk Uzmanı: Sezanur Akay İnsanların hayatının çok önemli bir noktasında olmak nasıl bir duygu?

Aslında çok ince bir çizgide duruyorum ben. Çünkü senelerdir kurulan hayallerle geliniyor buraya. Biz burada hayal satıyoruz. Bizim toplumumuzda gelinlik hakikaten çok özel bir giysi. Genç kızlar, çocukluktan itibaren gelin olacağı; evden çıkacağı günle ilgili motive ediliyorlar. Hepsi çok güzel ve özel olmak istiyor haklı olarak tabii… Ancak bir de şu var ki, burası aslında evliliğe hazırlık aşamasında yaşanan birçok şeyin de son noktası. Bir patlama noktası adeta. Başına gelenler bilir, organizasyonun boyutu büyük de olsa küçük de olsa düğün olayı çok sancılıdır. Çoğu zaman genç kızlar, anneleri, kayınvalideler ve damatlar moralleri bozuk olarak gelir buraya. İster istemez bir sürü aksilik yaşanmıştır. Bizden kaynaklanan herhangi bir gerginlik fitili ateşleyebilir. İster istemez rehabilitasyon da yapıyoruz burada. Onların gerginliklerini alıp düğüne düzgün bir moralle gitmelerini sağlıyoruz. Ben bazen buradan giydirdiğimde, dualarla yolcu ediyorum. Sağ ayakla çıkarıyorum kapıdan, şans diliyorum. Gelin ve damat adayına öğütler veriyorum çoğu zaman. İlişki profesörü gibi oldum adeta. Kapıdan giren gelin adayı ve beraberindeki ailesini görür görmez o evliliğin uzun sürüp sürmeyeceğini tahmin edebiliyorum. 28 yılda o kadar çeşitli insanla karşılaştım ki, insan sarrafı oldum…

 

3vep3 682x1024 Mutluluk Uzmanı: Sezanur Akay Akay Gelinlik’in hikâyesini bizimle paylaşır mısınız?

Bu mesleğin kökü bizde çok eskilere dayanıyor. Dedelerimizin dedeleri Rusya’dan gelen elbiselerin alınıp satılma işleriyle ilgileniyormuş. Biz de atalarımızdan kalan bu mesleği devam ettirdik. İlk yıllarda konfeksiyon ve elbise üzerine hizmet veren bir firmaydık. 1950-1960’lı yıllarda belden kabarık gelinlikler tasarlanırken, 1980-1990’lı yıllarda kumaşlarda ve modellerde farklılaşma görüldü. Gelinlik modasında, 2000’li yıllarda 1960’lı yılların sadeliği ön plana çıktı. 2010’lu yıllardan itibaren de belden kabarık, tül etekler, şifonlar ve organzeler moda oldu.

Akay Türkiye’deki gelinlik sektörünün zirvesine nasıl çıktı, anlatır mısınız?

Akay, 20 senedir gelinlik alanında çalışan; terzilik geleneğini aileden miras almış bir aile şirketi. Atölyede dikişle başlayan serüvenimiz bugün tasarımı ve üretimi ile tamamen Akay’a ait eşsiz gelinliklerin üretildiği çok farklı bir noktaya geldi. En başından beri hammaddelerimizi özenle seçtik. Yurtdışından gelen brokar, dantel gibi kumaşların yanı sıra gelinliklere özel kumaşlar da dokutturduk. Her sene yeniden yorumladığımız koleksiyonumuzda yetmiş adet yeni modeli gelinlerin beğenisine sunuyoruz. Modellerde değişmeyen klasik bir çizgi olsa da her zevke hitap eden çeşitlilik sağlanmaya çalışılıyor. Sonuçta biz bir hayal satıyoruz.

 

 

wep11 682x1024 Mutluluk Uzmanı: Sezanur Akay Bir gelinliğin yaratım süreci nasıl işliyor? Üretimden düğün gecesine bir gelinlik hangi aşamalardan geçiyor?

Her sene demolarımız mağazalarımıza gelip gelinlerin beğenilerinde sunuluyor. Gelinimizin beğendiği model, onun ölçülerine uygun olarak sıfırdan üretiliyor. Tek prova sonrası gelinlik hazır hale gelse de, sırt kısmını açık bırakıyoruz. Düğüne bir hafta on gün kala yaptığımız son bir provayla gerekli düzeltmeleri yapıyoruz. Yazın talep cok arttığı için gelinlere önerimiz dikime kıştan başlamak. Bizim önerimiz gelinliğin düğüne kadar Akay mağazalarında muhafaza edilmesi. Son provada gelinliğin darlık, rahatlık, yürüyüşe elverişlilik konularında rutin kontrollerimizi yapıyoruz.

Peki gelinlerinizle çalışmanız nasıl oluyor? Onları yönlendiriyor musunuz?

Gelinle ilk tanışmamdan itibaren onun karakterini, giyimini, tarzını analiz etmeye başlıyorum. Bazen bir yüz ifadesi, kısacık bir bakış bile onu çözmeme yetebiliyor. Bu analiz sonucunda ona en uygun modelleri öneriyorum. Modelde gerekirse geline uygun değişiklikler yapabiliyorum. Benim önerilerim dışında beraber geldikleri kişilerin de etkisi oluyor gelinlik seçiminde. Gelinler gelinlik bakmaya ya anneleri ve kayınvalideleriyle ya da kız arkadaşlarıyla gelebiliyorlar. Ben birinci seçeneği öneriyorum, elbette annelerin kendi hayallerini kızları/gelinleri üzerinden gerçekleştirmeye çalışmamaları şartıyla.

 

wep41 682x1024 Mutluluk Uzmanı: Sezanur Akay 20 bin genç kızı baş göz eden biri olarak sizce evlilik nasıl bir olay? Günümüzde evliliğe bakış açıları da değişti sanki. Gençler evlilikten kaçıyor; boşanmalar arttı…

Bence evlilik hâlâ her şeyin üzerinde çok kutsal bir müessese. Doğru insanı bulduğunuzdan eminseniz, o insanla hayat çok çok güzel. Evlilik güçlü bir bağ. Hele bir de çocuk olursa çok daha güçlü. İnsanoğlu tek yaratılmamıştır. Hep elmanın diğer yarısını arar durur. Çünkü zorluklar da, mutluluklar da hayat arkadaşınızla paylaşınca güzel…

Peki, güzel gelini bize tanımlar mısınız?

Güzel gelinlik yoktur, zarif ve kendine özgü gelin vardır. Güzel gelin demek tepeden tırnağa dantel, ışıltılar, pırıltılar, taçlar demek değildir. Bir düğünde kimse önce gelinliğin modeline bakmaz. Kapıdan çıkan gelinin zarafetine bakar. Bu nedenle genç kızların gelinlik seçerken, kendileri gibi olmaları gerekir. Çok sade bir kişinin çok şatafatlı bir gelinlik giymesi doğru değil. Tabii bu arada vücut özelliklerini de dikkate almalı. Kısa boylu bir genç kızın kabarık gelinlik giymez, daha evaze modeller seçer. Göğsü büyük genç kızın, göğsünü tamamen kapatan modellerden çok, V yaka modelleri seçmesi gerekir. Zaten bunlar internette de yer alıyor.

 

wep61 682x1024 Mutluluk Uzmanı: Sezanur Akay Akay Gelinlik olarak abiye kıyafet yapmaya başladınız biraz geç kalmadınız mı?

Abiyeyi senelerdir yapıyorduk zaten sadece hazır abiye bulundurmuyorduk. Çünkü pazara gidiyorsunuz pazarda bile 100 TL ye abiye kıyafet alabiliyorsunuz.  Eskiden tüm işlemeler elde yapılırdı dikilir ve işlenirdi. İşin aslı Çin geldi zanaat gitti diye biliriz. Gelinlerimiz artık düğünlerinde birçok kıyafet tercih ediyorlar. Düğünü buna müsaitse ise yemek de başka kıyafet nikah sırasında gelinlik ve daha sonrasında da after parti de başka bir kıyafet tercih edebiliyorlar veya Akay gelinliğin kreasyonlarımızdan olan after partilere özel pantolonlu ya da mini eteğe dönüşen gelinlik tasarımlarımızı tercih edebiliyorlar. Gelinlik Nikâh ve fotoğraf çekimi sırasında özellikle görkemli olması gerekiyor ve kızlarımız bunun farkında onun için gece boyunca iki hatta 3 kıyafet tercih edebiliyorlar bu isteklerle bizlere gelindikçe bizde elimizden geleni hatta elimizde de bulundurmaya karar verdik. Kısacası Akay gelinlikte artık birbirinden şık abiye kıyafetleri bulabilinir istiyorsanız tasarlayabiliyoruz.