resim

MİGREN AĞRILARINIZ YAŞAM KALİTENİZİ DÜŞÜRMESİN

IMG_5885 (1)

ENJEKSİYON İLE MİGREN TEDAVİSİ MÜMKÜN
Ansızın gelen ve hayatı dayanılmaz kılan, yaşam kalitesini derinden etkileyen migren ağrıları en sık görülen kronik baş ağrılarından biridir. Gerilim tipi baş ağrılarından sonra ikinci sıklıkta görülen migrenin mekanizması bilinmemekle birlikte değişen hormon düzeylerinin rol oynadığı söylenebilir: Migren ergenlik öncesi yaşlarda erkekleri kızlara göre biraz daha fazla etkiler, ancak yetişkin kadınları erkeklere göre iki-üç kat daha fazla etkilemektedir. Migren eğilimi genellikle gebelik esnasında azalır. Özellikle son yıllarda toplumumuzda stresin artması ile migren şikâyetlerinde gözle görülür bir artış dikkati çekmektedir.

Migren baş ağrısı çeken kişilerin yaklaşık üçte biri, ağrı başlamadan önce baş ağrısının meydana geleceğinin sinyalini veren geçici duyusal, motor bozukluk, görme ya da konuşma kabiliyeti bozukluğu ile seyreden bir ‘aura’ dönemi yaşar.

 

MİGREN AĞRILARINIZ YAŞAM KALİTENİZİ DÜŞÜRMESİN

Migren ağrısı ataklar hâlinde görülür ve baş ağrısı 2-3 saatten 3 güne kadar devam edebilir. En sık görülen şekli tek taraflı, yoğun ve zonklayıcı tarzda bir baş ağrısıdır. Baş ağrısına bulantının veya kusmanın eşlik etmesi, ışığa ve sese duyarlılığın artması, zonklayıcı, nabız gibi atan ağrı, ağrının asıl olarak tek taraflı olması, ağrının hareketle artması gibi belirtiler de migrene işaret eder. Migrenli kişi boyun ve omuzlarda sertleşme, el ve ayaklarda karıncalanma, konsantrasyon güçlüğü, konuşma güçlüğü ve nadir olarak da felç durumu veya şuur kaybı ile karşılaşabilir. Durum böyle olunca migreni olan kişi günlük faaliyetlerini gerçekleştirmekte güçlükler yaşar. Birçok kişide ağrı ve diğer semptomlar o kadar şiddetlidir ki, atak geçiren kişiler, sadece karanlık ve sessiz bir odada yatıp uyumak isterler. Bu da migreni olan kişiyi günlük yaşamından alıkoyar.

Migreni Önlemek İçin Başvurulan Yöntemler

1.İlaç Tedavileri : Kılavuzlar; topiramat, divalproeks/sodyum valproat, propranolol ve metoprololbirinci basamak kullanımda en yüksek kanıt düzeyine sahip ilaçlardır. Amitriptilin ve venlafaksin de muhtemelen etkilidir. Kronik migreni olan kişilerde botoks uygulamasının faydalı olduğu bulunmuştur. 

2.Alternatif Tedaviler : Migren baş ağrılarını önlenmesinde kayropraktik manipülasyon, fizyoterapi, masaj ve gevşeme etkili olabilir; magnezyum, koenzim Q(10), riboflavin, B(12) vitamini kullanılabilir.

3.Cihazlar ve Ameliyat : Migrenin önlenmesinde biyogeribildirim ve nörostimülatör gibi tıbbi cihazlar; Baş ve boyun çevresindeki bazı sinirlerin dekompresyonunu içeren migren cerrahisi, ilaçla düzelme sağlanamayan bazı kişiler için bir seçenek olabilir.

 

Enjeksiyon İle Migren Tedavisi Mümkün

Migren ağrısı kompleks bir ağrı türüdür. Hem kas-iskelet dokularından kaynaklanan nosiseptif (somatik) ağrı hem de sinir dokusundan kaynaklanan nöropatik ağrı komponentlerinden oluşur. Başarılı ve kalıcı bir tedavi için her iki ağrı da kaynağından yok edilmelidir. ”Proloterapi” yönteminde prolifrean madde enjeksiyonunun gerçekleştirilmesiyle baş-boyun bölgesinde yer alan kronik hasarlı kas-iskelet dokusu elemanlarının kalıcı olarak tedavi edilmesi söz konusudur. Kas-iskelet sistemi ve eklemlerdeki dejenerasyonun tedavisi ile seanslar ilerledikçe migren ağrısı çeken kişinin atak sıklığının ve ağrı şiddetinin giderek azaldığı ve hedef seans sayısına ulaşıldığında ağrının tamamen kaybolduğu görülmektedir. ”Perinöral Enjeksiyon Tedavisi” ise elektriksel ileti yeteneği bozulmuş ve yanıcı tarzda ağrılar oluşmasına sebep olan sinir hücrelerinin olduğu bölgelere enjeksiyon yapılarak nöropatik ağrıların ortadan kalkmasını sağlar. Zona ağrısı, Diyabetik Nöropati, Trigeminal Nevralji, Morton Nörinom, Huzursuz Bacak Sendromu, Mareljia Parestetika, Komplex Sempatik Distrofi.. vb durumlarda da uygulanan bu yöntem uygulaması oldukça kolay ama bir o kadar da etkili bir yöntemdir.

Bu iki enjeksiyon yöntemi 3 haftada bir tekrarlanan seanslarda birlikte uygulanabilir. Hastanın 30 dakikasını ayıracağı bir zaman diliminde gerçekleştirilecek basit ve etkili bu enjeksiyon terapileri sonrası herhangi bir kısıtlama ya da istirahat gerekmez. Kişi günlük aktivitelerine dönebilir. Genellikle oldukça dramatik ve hızlı bir iyileşme cevabı aldığımız enjeksiyon tedavileri sayesinde ortalama 3-4 seansta gözle görülür bir iyileşme sağlanır ve 2 yıllık takip sürecinde hastalarımız %90 oranında ağrılarından kalıcı olarak kurtulurlar.

Migreni Hayatınızdan Uzaklaştırın

İlaçların yanı sıra çeşitli yöntemler de baş ağrılarının kontrolünde etkilidir. Stresi azaltmanın, düzenli egzersiz yapmanın ve düzenli uyumanın şikâyetlerin gerilemesinde, öğünleri düzenli yemenin, bol bol yürüyüş yapmanın, kısa süreli ılık duşlar almanın ağrıların azalmasında faydalı olacağı unutulmamalıdır.

Dr. Önder Taylan Çiftçi

ondercifci@gmail.com

Randevu : 0(212) 282 88 82

www.dronder.com