resim

‘MESLEĞİNE AŞIK OLAN BİR HEKİMİM’ Dt. Sonay Öztan Gökhan

3

1995 Çapa mezunu olan Sonay Öztan Gökhan Yaklaşık 21 yıllık diş hekimi, Genel diş hekimliğinin yanında daha çok implant ileri cerrahi ve estetik diş hekimliği alanlarında hizmet vermektedir. Kurucusu olduğu Güngören’deki SG Ağız ve Diş Sağlığı merkezin gerçekleştirdiğimiz röportajımızda bakın Sonay Öztan Gökhan Diş ve diş sağlığı hakkın da bizlere hangi konulara değindi hangi konularla bizleri aydınlattı.

kapak 222 e1483102306759 1024x971 ‘MESLEĞİNE AŞIK OLAN BİR HEKİMİM’ Dt. Sonay Öztan Gökhan

Sonay Öztan Gökhan Kimdir dersek?

Evliyim ve üniversiteye yeni başlayan bir kızım var. Hem iş hayatını hem de ev hanımlığını birlikte yürütenlerdenim. İlk yıllardan beri mesleki her gelişmeyi çok yakından takip ediyorum. Yurt içi ve yurt dışı birçok eğitime katılıyorum. Zaten başarının sırrını da bunun oluşturduğunu düşünüyorum. Yıllardır implant uygulamama rağmen bunu bir akademik şekle dönüştürmek istedim ve İtalya’ya gidip iki senelik bir implant master programı tamamladım. Anlayacağınız bilgiye aç bir kişiliğim var. Hâlâ öğrenmeye devam ediyorum.

 

 

Diş hekimliği zor meslekler arasın
dadır. Neden bu da
lı seçtiniz?

2 683x1024 ‘MESLEĞİNE AŞIK OLAN BİR HEKİMİM’ Dt. Sonay Öztan Gökhan

Üniversiteye hazırlanırken diş hekimliği hakkında çok bilgiye sahip değildim. Lisede çalışkan bir öğrenciydim. Öğretmen bir baba ve ev hanımı bir annenin çocuğuyum. Onlara verebileceğim en büyük ödül başarımdı. Beni sürekli okumam ve iyi bir insan olmam yönünde destekleyen bir ailem vardı. Bu yönden çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Diş hekimliğini bilinçli tercih etmedim fakat okula girdikten sonra çok sevdim. Gerçekten mesleğine aşık olan bir hekimim. Çalışırken bazen kendimi kaybediyorum. Özellikle iş bitiminde hasta kalkıp aynaya baktığında, onun gözündeki mutluluğun görmenin hazzını anlatamam. Diş hekimliğinde, bir mimar ya da ağır bir maden işçisi kadar zorlanıyorsunuz. Ayakta çalışıyorsunuz. Beden ve zeka gücü gerektiriyor. El becerisi lazım. Bir hastaya baktığınızda işlemin sonunu görebilmelisiniz. İşte bu başarıyı bu öngörü getiriyor. Bu yüzden sevmeden yapılacak bir meslek değil, diş hekimliği.

 

 

1 683x1024 ‘MESLEĞİNE AŞIK OLAN BİR HEKİMİM’ Dt. Sonay Öztan Gökhan

Hastalar daha çok ne tür uygulamalar ve şikayetlerle size geliyor?

Güzel gülümseyebilmek için geliyorlar. Ben daha çok implant yaptığım için, estetik gülmek ya da ‘Daha iyi bir görünüşe nasıl sahip olabilirim?’ şeklinde başvuruyorlar.

MGL0193 1024x683 ‘MESLEĞİNE AŞIK OLAN BİR HEKİMİM’ Dt. Sonay Öztan Gökhan

Diş estetiği nedir, kimlere yapılır?

Estetik diş hekimliği, kişilerin sağlıklı ve estetik bir ağza, güzel bir gülüşe sahip olması için yapılan işlemleri kapsar. Bunlar, diş beyazlatmaları, dolgular, Bondingleme dediğimiz işlemler, porselenler, laminaalar, zirkonlar, diş eti estetikleri ve gülümseme tasarımlarıdır.

 

Dişin modası var mı? “Ben şu dişten istiyorum” diye gelen kişiler var mı?

Dişin modası her daim var. Maalesef sosyal medyada takip ettikleri kişilerin dişlerini yaptırmak isteyenler olabiliyor. Fakat biz kişiye özel yakışan dişten yanayız. Herkese her diş şekli uymaz. Kişilerin mesleklerine, karakterlerine ve yüz yapılarına uygun yapılan dişlerde daha başarılı, doğal ve güzel sonuçlar elde edilir. Kadınlarda farklı, erkeklerde farklı diş formları vardır. O yüzden modadan ziyade kişilere yakışacak şekli önermek, biz hekimlerin görevidir.

MGL0088 683x1024 ‘MESLEĞİNE AŞIK OLAN BİR HEKİMİM’ Dt. Sonay Öztan Gökhan

Ağız kokusunu nasıl yok edebiliriz. Nasıl bir işlem uygulanmalı?

 

Öncelikle ağız kokusunun sebebini tespit etmek gerekmektedir. Hijyen yetersizliğinde, yeterli fırçalanmadığında, besinler dişlerin üzerinde birikir ve bakteri plağını oluşturur. Bu temizlenmezse, diş taşı ve diş eti iltihabı oluşur. Bu durum müthiş bir koku yapar. Aynı zamanda ağızda bozuk olan dolgular, kaplamalar ağız kokusu yapabileceği gibi bir de sistemiz bazı hastalıklarda bu durum ortaya çıkar. Şeker hastalarında, karaciğer, böbrek rahatsızlığı olanlarda, bide, bağırsak florası bozukluklarında, vitamin eksikliklerinde de ağız kokusu oluşur. Ağız içi bakımı çok önemlidir. Dilimizin temizlenmesi gerekir. Fakat ağız içi bakımlı ve bir rahatsızlığınız yoksa, buna rağmen ağız kokusu hâlâ varsa, kişi mutlaka bir dahiliye doktoruna görünmeli ve tetkikler yaptırmalı.

3 1024x683 ‘MESLEĞİNE AŞIK OLAN BİR HEKİMİM’ Dt. Sonay Öztan Gökhan

Diş hekimi korkusu nedir?

Korku edinilmiş bir bilgidir. Bunlar, çalışırken ağzın uzun süre açık kalmış olması, iğne korkusu, cihazların sesine karşı duyulan korku, yürümeye iğrenme korkusu şeklinde olur. Eskiden olumsuz yaşanılan olaylarda korkunun önemli etkisi olurdu. Hekim öncelikle hastaya dürüst olacak, tüm tedavileri, yapılacakları anlatacak ve onda güven duygusu oluşturacak. Hasta da kontrolün kendinde olduğu duygusu korkuyu yaratmaz. Hekimi ve ekibine tamamen güvenmesi gerek. Hastanın tüm kontrolün kendinde oluğuna inanırsa, ağrı ve acının olmayacağına ikna olduğu anda korku kaybolur.

Çocuklarda korkunun oluşmaması için, ilk randevu tanışma ve tespit şeklinde olmalıdır. Yaklaşım çok önemlidir. ‘Gel dişlerini sayalım, dişlerini uyutalım’ gibi eğlenceli sözlerle minikleri ikna edebilirsiniz. Anne ve babaların yaşadıkları kötü deneyimleri çocuklarının yanında asla anlatmaması gerekiyor. Çocuklar duyduklarından etkilenerek hekimlerden korkuyorlar.

Diş kliniğinizin yanı sıra estetik kliniğinizde var. Biraz bundan bahseder misiniz?

kapak1 683x1024 ‘MESLEĞİNE AŞIK OLAN BİR HEKİMİM’ Dt. Sonay Öztan Gökhan

Mesleğimi çok sevdiğim için hastalara bir bütün olarak bakıyorum. Hastanın burun ve dudak yapısı, her yeri bir bütün olduğu zaman, tam anlamıyla bir güzellik ortaya çıkıyor. Bu uzun süredir düşündüğüm bir şeydi. Dişlerini bitirdiğim hastaları, mutlaka bir kuaföre gönderir, güzel bir fön, makyajla hatıra fotoğrafı çektiririm. O nedenle estetik kliniği hep aklımda olan bir şeydi. Yaklaşık iki yıl önce kliniği büyütüp bir de estetik bölümü olarak hizmet vermeye başladım. Her türlü estetik işlemin yanı sıra diyetisyen, ciltle ilgili her şey mevcut. Amaç mutlu gülümsemek ve insanın kendini daha iyi hissetmesi.

Qlife okuyucularına diş sağlığıyla ilgili olmazsa olmaz ne söyleyebilirsiniz?

Mutlaka ve mutlaka dişlerimizi fırçalamamız gerekiyor. Onun yanı sıra dilimizi de fırçalamalıyız. Altı ayda bir mutlaka diş hekimine gitmeliyiz. Türkiye’de diş gerçekten çok ileri derecede ve başarılı