resim

MENOPOZ SONRASI KANAMALAR NİÇİN ÖNEMLİDİR ?

menopozda-dikkat-edilmesi-gerekenler-4281
Alparslan BAKSU 1 MENOPOZ SONRASI  KANAMALAR NİÇİN ÖNEMLİDİR ?

Doç. Dr. Alparslan BAKSU
Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı
OTA&Jinemed Hastanesi

Menopoz terimi kadınlarda adetten kesilmeyi ifade eder. Kadın Doğum hekimliğinde menopoz öncesi dönemi takiben 1 yıllık adet görmemesi durumu menopoz olarak isimlendirilmektedir. Menopozun nedeni yumurtalıkların çocuk oluşturma kapasitesindeki hücrelerinin tükenmesi ve östrojen hormonu üretiminin çok azalmasıdır. Östrojen hormonundaki bu azalma vücutta birçok yakınmalara ve değişikliklere neden olmaktadır.

 

Menopozal semptomlar dediğimiz ateş basması, terleme, huzursuzluk, uykusuzluk bu dönemde kadın hayatında önemli etkiler yapmaktadır. Bu yakınmalar kadının günlük hayatını sürdürmesinde zorluklar yaratıyorsa uygun tedavilerle kadınlara yardımcı olunmalıdır. Menopozun ileri yıllarında ise kadın hayatını olumsuz etkileyen en önemli problemlerden birisi ‘Atrofik vajinit’ tir. Yine östrojen hormonunun eksikliği nedeniyle kadın vajinasında kuruluk oluşmakta, bu durum kadının yaşam kalitesini ve özellikle cinsel hayatını olumsuz etkilemektedir. Birçok kadın bu basit sağlık probleminin tedavi edilmemesi yüzünden, cinsel yaşama veda etmek zorunda kalmaktadır. Oysa tedavisi çok basit ve kısa sürelidir. Sadece vajinal yoldan kullanılan tablet ve kremlerle 8-10 günlük bir tedaviyle bu sorun ortadan kaldırılabilir.

menapoz MENOPOZ SONRASI  KANAMALAR NİÇİN ÖNEMLİDİR ?

Menopoz dönemi sonrasındaki kanamalar, bazen çok önemli hastalıkların erken belirtisi olabileceği için çok önemsenmelidir. Menopoza giren bir kadın başka bir jinekolojik sorunu yoksa, 6 ayda bir muayene edilmelidir. Bu muayenelerde varsa atrofik vajinit tedavi edilir, ultrasonografi ile rahim ve yumurtalıklar değerlendirilir. Bu değerlendirmede rahim iç zarı olan endometriyumdaki değişiklikler, polipler, kalınlaşmalar erkenden tespit edilip, tedavisi yapılabilir. Rahimden kaynaklanan ciddi sorunların en erken belirtilerinden birisi kanamadır. Menopoz sonrası kanama da rahim kanserinin erken belirtisi olabilir. Fakat atrofik vajinit durumu da bazen kendiliğinden veya ilişki sırasında kanamalara yol açabilir.

gorsel157 MENOPOZ SONRASI  KANAMALAR NİÇİN ÖNEMLİDİR ?Muayene sırasında kanamanın nereden kaynaklandığı bazen tam tespit edilemeyebilir. İleri inceleme için biyopsi gerekebilir. Menopoz sonrası kanamalarda hasta erken dönemde başvurursa, kanama rahim içi kanserine bağlı olsa dahi, tam tedavi şansı çok yüksektir. Bu nedenle menopoz sonrası kanamalar çok ciddiye alınmalı, derhal bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Hekimine başvurmalıdır. Bazı kadınlar, utanma duygusu yüzünden menopoz sonrası  kanamalarını yakınlarına söyleyememekte ve hekime başvurmakta gecikilmektedir. Erken dönemde çok basit tedavilerle iyileşebilecek sorunlar, gecikilmiş dönemde bazen ağır tedaviler gerektirmekte, bazen de tedavi şansını yitirmiş olabilmektedir. Tabii ki bu gecikmeler 6 ayda bir muayenesini yaptıran kadınlar için geçerli değildir. Yukarıda değindiğimiz gibi düzenli kontrollerini yaptıran kadınlarda her türlü jinekolojik problem erken dönemde tanınıp tedavi edilme şansına sahiptir.