resim

Meme büyütme ameliyatları nasıl yapılmaktadır?

Dr. Deniz Küçükkaya

Son çıkan teknikler ve kullanılan ürünlerin kalitesinin de artmasına bağlı olarak meme büyütme ameliyatları hem hasta hem de hekim için oldukça konforlu ve rahat geçmektedir. Günümüzde kullanılan meme protezleri vücuda daha uyumlu , dokunmakla meme dokusuna çok yakın hissiyatta ve artık  neredeyse doğallık kaygısını ortadan kaldırmış durumdadır. Kullandığımız silikon meme protezleri FDA onaylı ve CE belgelidir. Ve üstelik ömürlüktür.Yani hastalarımız bu operasyondan belli bir süre sonra bu protezleri çıkarması gerekmemektedir. Meme kanseriyle ilişkisinin olmadığı yapılan birçok çalışmayla gösterilmiştir. Bununla beraber meme taraması yaptırmayı engellememektedir. Doğum sonrası süt vermeyi etkilemediği de yapılan bilimsel  çalışmamalarda ortaya konmuştur. Teknolojinin  çok gelişmesine bağlı olarak üretilen silikon meme protezlerinin çeşitleri de artmış durumdadır.  Büyüklükler, projeksiyonları (yükseklik),formları.vb .Dolayısıyla her hastaya kullandığımız protezde o hastanın vücuduna özgüdür. Meme büyütme arzusu ile bana başvuran  her hastama aynı protezi uygulamamaktayım. 31 bra size 42 22181597 Meme büyütme ameliyatları nasıl yapılmaktadır?Muayene sonucunda kişiye en uygun protezi kişinin beklentileriyle beraber değerlendirirek karar vermekteyim Ameliyat tekniklerinin de oldukça gelişmiş ve rahat uygulanabilir olması bu operasyonların  daha çok tercih edilmesine etken bir durum tabiî ki Çoğu meme protezi hastamı aynı günün akşamında evine göndermekteyim. Bu hem anestezinin hem de cerrahi olarak bu işlemlerin çok daha kolay uygulanabilirliğinin bir sonucudur.  Elbetteki meme büyütmenin bir  ameliyat olduğu ve bu  ameliyatın bir iyileşme süreci olduğu unutulmamalıdır. Buna göre hasta cerrah ilişkisinin her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da karışıklı güvene dayalı olarak kurulması gerekmektedir.

Büyük ve iri memeler kadınlarda ne gibi sıkıntılara yol açabilir?

 

meme estetigi2 650x1024 Meme büyütme ameliyatları nasıl yapılmaktadır?Meme kadınsı hatları belirlemede çok önemlidir. Küçük olması ayrı bir sorun büyük olması ise çok daha başka sorunları beraberinde getirmektedir. Büyük memeler özellikle omuz ve sırt ağrısına neden olmaktadır. Bununla beraber özellikle meme altlarında ve kenarlarında kızarıklık kötü koku ve mantar enfeksiyonlarına varacak kadar ciddi durumlara yol açabilmektedir. Tüm bu sıkıntıların yanında kıyafet bulmakta bile zorluk çekmektedirler iri memeli kadınlar.

Ameliyat nasıl olmaktadır?

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon süresi ortalama 2-3 saat kadardır. Çoğu zaman hastanede 1 gün kalmak yeterlidir. Operasyon sonrasında ağrı kesicilerle geçmeyecek ağrılar olmaz. Ertesi günden itibaren çoğu hastam her türlü işni kendi kendine halleder bir hal almaktadır. Hatta operasyonun ertesi günüden itibaren omuz ve sırt ağrıları hafiflemekte ve çok daha dik ve rahat yürüdüklerini söylemektedir hastalarımız. Aslında meme küçültme ameliyatı çoğu zaman estetik kaygıdan öte çok daha fazla fonksiyonel anlamda hayat kalitesini arttırmak için yapılmaktadır.

Meme küçültme veya meme büyütme ameliyatlarının meme kanseri yönünden değerlendirmesi nasıldır?

 

Yapılan çalışmalarda meme küçültme yapılan hastalarda ileride meme kanseri gelişme riskinin daha düşük olduğu gösterilmiş. Bunun en önemli nedeni elbette ki meme dokusunun azalmasıyla alakalı. Bununla beraber meme büyütme yapılan hastalarda da meme kanseri riskinin diğer kadınlara göre çok daha az olduğu gösterilmiştir. Burdan elbetteki meme protezi kanser den korur gibi bir sonuç çıkaramayız. Meme büyütme yapılmış olan hastalarda meme kanserinin az görülmesinin en önemli nedeni yine meme dokusunun az olmasıyla ilişkilendirilmiştir.