resim

Kırmızının Enerjisi Her Yerde

fotoğraf_1

Kırmızı, 21 Aralık gündönümü nedeniyle yapılan Aralık bayramlarının sembol rengidir. Çünkü 22 Aralıktan itibaren gündüzler uzamaya başlar dolayısıyla bu, “güneşin zaferidir”. “Yeni güneş doğumu” nedeniyle Şeb-i Yelda’da karpuz yenir, kırmızı yiyecekler tüketilir. Saturnalis’te kırmızı frig şapkaları giyilir. (Noel babanın başındaki). Kırmızı, güneşin sembolüdür. Yılbaşı çiçeğinin kırmızı olmasının nedeni de budur.

Yılbaşı akşamı kırmızı iç çamaşırı giyilmesi bayanlar arasında bir gelenek. Kimi yeni senenin uğurlu gelmesi bereket ve bol şans için, kimi yeni yılda çok seyahat etmek için kırmızı iç çamaşırı giydiğini söylüyor. Kırmızı aşkın, öfkenin, arzunun ve tehlikenin simge rengidir.
Ayrıca çok sevilen kırmızı renginin, insan psikolojisi üzerinde canlandırıcı, heyecan verici ve kışkırtıcı bir etkisi vardır. Bazı çalışmalar, kırmızı rengin yoğun olduğu ortamlarda insan vücudundaki enerjinin %10’unun harekete geçtiğini savunur.
19087 724x1024 Kırmızının Enerjisi Her YerdeKırmızı, mutluluğu temsil eder ve iştah açar. Kök çakramızın rengi de kırmızıdır. Aşk hayatımızdaki yaşadığımız heyecanı da ondan alırız. Kök çakramızı güçlendirmek için,kendimizi tamamıyle kırmızı rengin içinde, düşünerek ve  evrenin enerjisi ile şifalandırmaya niyet edip direk çekebiliriz.

İnancım o ki; eğer renklerin bir dili olsaydı en çok sözü “kırmızı” söylerdi. Gerek sözsüz iletişimde, gerek kişiler arası iletişimde gerek medya ürünlerinde iletişimi sağlayan en önemli araçlardan biri renktir.

Dünyanın pek çok ülkesinde “renk bilim merkezi” vardır. Tokyo, Pekin, New York, Paris, Londra vb. Bu merkezlerde birtakım hastalıklar renklerle tedavi ediliyor. Örneğin
kırmızı fiziksel enerjiyi arttırır, kansızlık, kabızlık ve yorgunluk tedavilerinde yardımcı olur, soğuk algınlığını, grip ve bronşiti hafifletir; üreme sistemini güçlendirir.
Renkler fiziksel bir oluşumdur ve ışıkla birlikte var olur.

santa hat Kırmızının Enerjisi Her Yerde Psikolojik etkisi ise uzun süre izlendiğinde insanda gerginlik ve heyecan yaratması, kısa sürede ise dikkat çekici olması ve bakışı üzerinde toplamasıdır.

Bu arada romantizmin rengi de kırmızıdır Birçoğunuz artık biliyor, kırmızı gül büyük aşkın simgesi. İster bukette ister vazoda isterse kutuda, kırmızı renk aşkı, tutkuyu ve romantizmi ifade ediyor. Seni çok seviyorum demenin en kolay ve güzel yolu da kırmızı güllerden geçiyor..

Yeni yılda herkese bol kırmızılı tutkulu aşklar dileğimle,

Sevgiyle kalın…

Eda USLU

eda.uslu@hotmail.com