resim

Kadınların ikinci Dönemidir Annelik

Neylan Vardar

Kadınların ikinci Dönemidir Annelik

Neylan Vardar

 

 

 

 

 

6 Kadınların ikinci Dönemidir Annelik

Neylan Vardar

Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümü mezunu İki çocuk annesi olan Neylan Vardar’ın Oğlu Sinan 10 yaşında kızı Ceylan ise henüz 3 yaşında. Planlı ve programlı yaşamayı seven Neylan Vardar ile yaptığımız anneler günü röportajında bizlere anneliğin nasıl bir duygu olduğunu bakın nasıl açıklıyor…

–  İlk çocuğunuzu kucağınıza aldığınızda neler hissetiniz?

Sanırım bu hissi tam olarak ifade edebilmek çok zor. Kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir durum, Sinan ’ı kucağıma alıp onunla ilk göz göze geldiğim an onunla birlikte sanki yeniden doğduğumu hissettim. Birlikte uzun bir yolculuktan dönüp bambaşka ve çok kutsal, yepyeni bir yolculuğa adım atıyorduk. O kadar çok duyguyu bir arada yaşadım ki bu duygu yoğunluğunu anlatabilmek gerçekten de çok zor, ancak yaşayınca anlayabiliyor insan.

2 Kadınların ikinci Dönemidir Annelik

Neylan Vardar

–          Sizce anne olmak nasıl bir duygu bahseder misiniz?

Çok özel bir duygudur annelik. Tüm varlığınızla kendinizi çocuğunuza adıyorsunuz. Büyük bir sabır ve özveri ile tüm zamanınızı ona hediye ediyorsunuz. Onun tüm ihtiyaçlarını giderdiğinizde de dünyanın en mutlu insanı oluyorsunuz. Tarifsiz bir mutluluktur annelik.

–           Anne olduktan sonra hayatınızda ne gibi şeyler değişti?

Birçok şey değişti elbette. En başta önceliklerim değişti. Bence kadınların hayatında iki dönem var. Anne olmadan önce ve anne olduktan sonra ki dönem. Anne olduktan sonra sorumluluklarınız doğal olarak artıyor. Anne olduktan sonra belki daha az uyuyor ve daha fazla yoruluyorum ama onların varlığı her şeyi unutturuyor.

Anneler çocuklarına karşı son derece hassas olurlar. Ben de onlara karşı bu hassasiyeti tüm kalbimle hissediyorum. Bence bu tek bir olay ile sınırlanacak bir duygu değil. Bu duyguyu anne olduğunuz andan itibaren yaşamaya başlıyorsunuz. En büyük temennim onların ileri de kendilerine ve topluma faydalı birer birey olmaları. Çocuklarımın sağlıklı, başarılı ve mutlu olmaları benim için en büyük mutluluk kaynağı olacaktır.

 

5 Kadınların ikinci Dönemidir Annelik

Neylan Vardar

 

 

–          Çalışan bir anne olarak çocuğunuza nasıl zaman ayırabiliyorsunuz?

Hayatımı tamamen çocuklarıma göre planlıyorum. İkisi de okula gidiyor. İş hayatımı  okul sonrası onlarla vakit geçirebileceğim şekilde planlıyorum. Sosyal faaliyetleri var ise onlara eşlik ediyorum yoksa birlikte evde ya da dışarıda onların istediği şeyleri yapmaya çalışıyorum. Hafta sonları da ailece yine onların isteklerine göre hareket etmeye çalışıyoruz.

–           Her anne bunu söyler “ Anne olunca anlarsın” gerçekten haklılar mı?

Gerçekten de çok haklılar. Anne olmadan önce bu söz biraz yüzeysel geliyor kulağınıza. Derinliğini ancak anne olduktan sonra anlayabiliyorsunuz. Anneniz ve sizin için taşıdığı tüm duygular daha bir anlam kazanıyor.

 

–           Bir anne olarak sizden annenize bir mesaj alabilir miyiz?

Anneciğim, beni her zaman büyük bir sevgi ve şefkat ile kucakladığın için sana ne kadar teşekkür etsem yetersiz kalır. Senin bana sunduğun tüm güzellikleri ben de çocuklarıma sunmak için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Sen benim için çok kıymetli ve çok değerlisin. Seni çok seviyorum.