resim

Hindi Pişirmenin püf noktaları

Geleneksel ic pilavlı hindi

HİNDİ PİŞİRMEDEN ÖNCE PÜF NOKTALARI HATIRLAYALIM SONRA TARİFLERE GEÇELİM

Geleneksel ic pilavlı hindi 681x1024 Hindi Pişirmenin püf noktaları

Hindi pişirmek zor mudur?

Sanılanın aksine hindi tüm dünya çağında sık tüketilen bir et çeşitlidir ve çok fazla pişirme yöntemine sahiptir. Hindi pişirmek zor değildir aksine kolaydır.

Pişirilmiş hindi uzun süre bekletilebilir mi?

Hindiyi de diğer etler gibi buzdolabı dışında uzun süre bekletmeyiniz. Hindi pişirildikten sonra oda sıcaklığına gelince buzdolabına konularak saklanmalıdır ve yeniden hazırlanacağı zaman iç ısısı 70 derece olana kadar ısıtılmalıdır.

 

Hindi seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Eğer hayvan seçme konusunda tecrübeleriniz yoksa en iyi tercih bilindik markaların hindilerini tercih etmek olacaktır. Zaman zaman u işin uzmanları bile gözle kontrolde hayvanlardaki sorunları tespit edemeyebilirler. Tanınmış firmalar tarafından kontrol altında üretilen ve hazırlanan hindileri tercih etmelisiniz.

Pişirme esnasında nelere dikkat edilmelidir?

Yağlı bir hayvan olan hindiye pişirilirken yağ ilave edilmemesi uygun olur. Eğer yağ eklemek gerekliyse sıvı yağ kullanmanız daha sağlıklı olacaktır. Hindiyi bir anda çok yüksek sıcaklıktaki ızgaraya koymak ya da aleve çok yaklaştırmak tüm etlerde olacağı gibi kanserojen madde üretilmesine sebep olabilir. Hindiyi alevden ve ısı kaynağından en az 15 cm uzakta duracak şekilde ayarlayınız.IMG 1995 1024x682 Hindi Pişirmenin püf noktaları
Hindi hangi sıcaklıkta pişirilmelidir?

160 derece ve biraz üzeri hindi pişirmek için ideal sıcaklıktır. Eğer bir pişirme torbası ya da folyo içindeyse ısıyı 170-180 dereceye çıkartabilirsiniz.

 

Bütün hindi pişirme süresi ne kadardır?

Elbette bütün hindi pişirme süresi hindinin ağırlığına ve pişirme sıcaklığına göre belirlenir. 160 derece ısı için: Hindinin ağırlığı-> Pişme süresi 3,5–5,5 kg -> 2 saat 45 dakika–3 saat 5,5–6,5 -> 3 saat- 3 saat 45 dakika 6,5–8 kg -> 3 saat 45 dakika–4 saat 15 dakika 8–9 kg -> 4 saat 15 dakika–4,5 saat 9–11 kg -> 4,5–5 saat not: doldurulmuş hindi için 30-45 dakika ek süre gerekebilir.

IMG 1992 1024x682 Hindi Pişirmenin püf noktalarıHindi nasıl bir kapta pişirilir?

Hindi kaba konduğunda kenarlarda 6-7 cm boş alan kalıyorsa bu kap hindi pişirmek için idealdir.

Hindi tereyağı ile yağlanmalı mıdır?

Hindinin üzerindeki o iştah açıcı kızarmış rengin oluşması için hindi tereyağı ile yağlanmalıdır. Ancak çok sık yağlanması fırının ısısının kaybolmasına ve hindinin daha uzun sürede pişmesine neden olacaktır. Özellikle pişirmenin son bir saatinde daha seyrek yağlanması gereklidir.

IMG 1993 1024x682 Hindi Pişirmenin püf noktaları

HİNDİ NASIL PİŞİRİLİR ?

 

1 tane portakalı kabuğuyla beraber rendeleyiniz. Biberiyeyi katıp, harmanlayın. 1 çorba kaşığı kişniş tohumu, kimyon tohumu, pul kırmızıbiber, tarçın, bal, tuz ve karabiberi havanda iyice ezin. Biberiyeli portakal, tereyağının yarısı ve ezilmiş baharat karışımını krema kıvamına gelinceye kadar iyice karıştırın.

Hindiyi, göğüs kısmı yukarıya gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştirin. Her tarafına, özellikle göğüs ve but kısımlarına tereyağlı karışımı iyice sürün.
Maydanoz yaprakları ve çeyrek soğanı hindinin göğüs boşluğuna yerleştirin.
Kalan kişniş tohumunu hafifçe dövün. Kalan tereyağı ve zeytinyağını ısıtın. Soğan ve kerevizleri katıp, karıştırarak orta ateşte 5 dak. soteleyin. Karıştırmaya devam ederek elmayı ekleyin ve 5 dak. daha pişirin. Dövdüğünüz kişniş tohumunu ilave edip, 1-2 dak. daha karıştırarak pişirin. Kalan tüm malzemeleri katın ve iyice harmanlayın.
Elmalı karışımın yarısını hindinin göğüs boşluğuna çok sıkı olmayacak şekilde doldurun. Hindinin bacaklarını yukarıda çapraz olacak şekilde sıkıca bağlayın.
Hindiyle birlikte verilen pişirme termometresini, kullanma talimatında olduğu gibi hindinin göğüs etine yerleştirin. Pişirme torbasına çok az un koyup, torbanın her tarafını unlayın ve fazla unları silkeleyin. Hindiyi pişirme torbasına yerleştirin. Torbanın ağzını yanmaz tel ile sıkıca bağlayıp, üzerine toplu iğne ile birkaç delik açın.
Önceden ısıtılmış 190 °C fırında 1 saat 40 dak. Pişirdikten sonra pişirme termometresinin hareketini takip edin. Hindiyi fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 10-15 dak. Dinlendirin. Hindinin servis edilmesinden 10 dak. Önce kalan elmalı karışımı, bir çorba kaşığı ısıtılmış tereyağında ve orta ateşte karıştırarak, elmalar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 5 dak. Pişirin. Hindi ile beraber servis yapın.

 

kestaneli pilav 1024x682 Hindi Pişirmenin püf noktaları

 

 

 

1 adet 5-5,5kg hindi
1 adet portakal
1 çorba kaşığı biberiye (ince kıyılmış)
1,5 çorba kaşığı kişniş tohumu
1 tatlı kaşığı kimyon tohumu
1 çay kaşığı pul kırmızıbiber
1 çay kaşığı tarçın
1 çorba kaşığı bal
Tuz, karabiber (arzu edilen miktarda)
100 gr tereyağı (oda sıcaklığında)
5 sap maydanoz (yapraklanmış)
¼ adet orta boy soğan
3 çorba kaşığı zeytinyağı
1 adet soğan (iri doğranmış)
2 sap kereviz (ince kıyılmış)
1 adet küçük boy elma (küçük küp doğranmış)
100 gr kayısı (kuru, 4’e kesilmiş)
50 gr vişne (şoklu, süzülmüş)
3 çorba kaşığı maydanoz (iri doğranmış)
60 gr fındık ve ceviz (iri dövülmüş)
40 gr badem (soyulmuş, hafif kavrulmuş, iri dövülmüş)
5 dilim tost ekmeği (kenarları alınmış, küçük küp doğranmış)

FNM 110111 Neelys Thanksgiving 041a s4x3 1024x768 Hindi Pişirmenin püf noktaları• Bir adet portakalı kabuğu ile beraber rendeleyin. Biberiyeyi katıp, harmanlayın. Bir çorba kaşığı kişniş tohumu, kimyon tohumu, pul kırmızıbiber, tarçın, bal, tuz ve karabiberi havanda iyice ezin. Biberiyeli portakal, tereyağının yarısı ve ezilmiş baharat karışımını krema kıvamına gelinceya kadar iyice karıştırın.

• Hindiyi, göğüs kısmı yukarıya gelecek şekilde fırın tepsisine yerleştirin. Her tarafına, özellikle göğüs ve but kısımlarına tereyağlı karışımı iyice sürün.

• Maydanoz yaprakları ve ¼ soğanı hindinin göğüs boşluğuna yerleştirin.

• Kalan kişniş tohumunu hafifçe dövün. Kalan tereyağı ve zeytinyağını ısıtın. Soğan ve kerevizleri katıp, karıştırarak orta ateşte 5 dak. sote leyin. Karıştırmaya devam ederek elmayı ekleyin ve 5 dak. daha pişirin. Dövdüğünüz kişniş tohumunu ilave edip, 1–2 dak. daha karıştırarak pişirin. Kalan tüm malzemeleri katın ve iyice harmanlayın.

• Elmalı karışımın yarısını hindinin göğüs boşluğuna çok sıkı olmayacak şekilde doldurun. Hindinin bacaklarını yukarıda çapraz olacak şekilde sıkıca bağlayın.

• Hindi ile beraber verilen pişirme termometresini, kullanma talimatında olduğu gibi hindinin göğüs etine yerleştirin.

• Pişirme torbasına çok az un koyup, torbanın her tarafını unlayın ve fazla unları silkeleyin. Hindiyi pişirme torbasına yerleştirin. Torbanın ağzını yanmaz tel ile sıkıca bağlayıp, üzerine toplu iğne ile birkaç delik açın.

• Önceden ısıtılmış 190 °C fırında 1 saat 40 dak. pişirdikten sonra pişirme termometresinin hareketini takip edin. Hindiyi fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 10–15 dak. dinlendirin.

• Hindinin servis edilmesinden 10 dak. önce kalan elmalı karışımı, bir çorba kaşığı ısıtılmış tereyağında ve orta ateşte karıştırarak, elmalar yumuşayıncaya kadar yaklaşık 5 dak. pişirin. Hindi ile beraber servis yapın.