resim

Her Yönüyle Ahu ORAKÇIOĞLU

wep4

Bir Kadın, Bir çok Kimlik

 Ahu Orakçıoğlu

O bir anne, o bir iş kadını, o bir eş… Ankaralı, Uluslararası İlişkiler ve Avrupa Birliği üzerine uzmanlığı yapmış; 1998’de TRT’nin yetenek sınavlarını  kazanarak 10 yıl boyunca kamuda çalışmış, ardından da özel sektörde muhabir ve haber spikerliği yapmış, on parmağında on marifet bir kadın var karşımızda… Eurovizyon yayınlarına ve ana haber bülteni sunuculuğuna kadar geniş bir perspektifte süren tv kariyerine şimdilik nokta koymuş ve ilk ticari yatırımını yaparak, içmimar bir arkadaşı ile beraber Selamiçeşme’de içerisinde dekorasyon showroom’u da barındıran bir iç mimarlik ofisi açtı. Ahu Orakçıoğlu ile 2014 yılında bir yolculuk yapmaay ve ardından 2015 yılı hedeflerini dinlemeye ne dersiniz?

 

wep4 682x1024 Her Yönüyle Ahu ORAKÇIOĞLU
2015 yılına günler kala geriye doğru baktığınızda 2014 yılında hayatınızda ne gibi değişiklikler oldu?

hayatım kızım Sare ile o kadar değişti ve değişmeye devam ediyor ki değişim bizim temel hayat dinamiğimiz oldu. Tabii Sare’nin büyümesi beni biraz daha özgür kılıyor, bu sene tam gün okula başlaması ile de iş mesaime yoğunluk verdim diyebilirim. Şimdi ki en büyük hedefim ise 2015 yılında bu mesaime sosyal sorumluluk projelerimi de eklemek…

 

“2015 daha da verimli geçmezse işte o zaman keşke diyebilirim.”

2014 yılından aklınızda kalan keşkeleriniz var mı?

Allaha şükür yok. Önümüzdeki yıl sosyal sorumluluk ve bağış projelerini iyice artırabilmeyi umuyorum. 2014 benim kızım ve isim arasında kurduğum denklem açısından bir dönüm noktasıydı. 2015 daha da verimli geçmezse işte o zaman keşke diyebilirim.

wep5 737x1024 Her Yönüyle Ahu ORAKÇIOĞLU2015 yılında beklentileriniz planlarınız var mı?

AD art ‘ n design mobilya galerimizi fonksiyonel ama tasarımlı ürünler açısından daha niş bir
Alana konumlamak istiyoruz. İçmimarlık işinde projelerimiz sürüyor.  Mağazalaşma açısında zincir marka olma yönünde bir isteğimiz yok. Butik mağaza konsepti içinde kalıp kaliteli işçilik ve tasarımlı ürünlere odaklanacağız.  Ancak AD art ‘n design içmimarlık olarak  ikinci yılımızda yurtiçi ya da yurtdışında büyük projeler içinde olma konusunda isteğimiz artıyor.
Orka Holding’ e gelince, Bu yıl Damat tween olarak kadınlar ile ilgili ses getiren bir sosyal sorumluluk projesini koordine ettik.  Türkiye’de kadını hak ettiği yere “mutlak eşitliğe” taşımak  ve “cinsiyetler arası fırsat eşitsizliğini” gidermek  adına yeni projelerde Damat tween’i görmeye devam edeceğiz.  Anlayacağınız bir erkek giyim markası olmakla beraber kadın bizi çok ilgilendiriyor.

Eşiniz ile ne zaman ve nasıl tanıştınız?

Eski Galata köprüsünde tanışan aşıklarız. Malum edebiyatta köprülerin aşıkların hayatında yeri vardır. Birleştirir, buluşturur.  Eski galata köprüsündeki Design Week/ Tasarım Haftası organizasyonunda yayın yapacaktım. O dönem İTKİB başkanı olan Süleyman bey’i konuk olarak almaya karar verdim. kendimi tanıtarak, Kendisini sayın belediye başkanımız Kadir Topbaş ile yayına almak istediğimi söyledim.  Canlı yayın ilk görüşte aşka dönüştü.

wep7 798x1024 Her Yönüyle Ahu ORAKÇIOĞLU“Kadın eli değdi ve dünya değişti.”

 

Damat olarak Koruncuk Vakfı yararına, ünlü ve güçlü kadınlarla  ‘Kadın Eli Değerse Dünya Değişir’ adlı muhteşem bir sosyal sorumluluk projesine imza attınız. Biraz bize bu projeden bahseder misiniz?

Teşekkür ederim. Proje teması  bize 2014 ün ilk aylarında bir kreatif ajanstan geldi. En başta kadının gücüyle ilgili bir proje olması ve bu gücü smokin teması ile ortaya koyma fikri bizi cezbetti ve işe koyulduk.  Önce sosyal sorumluluk partnerimizi belirledik. Koruncuk Vakfı’nın onaylaması ile belirlediğimiz kadınlarımıza  teklifimizi sunduk.  Projeyi anlattığımız hemen herkes  bu sosyal sorumluluğun içinde olmayı heyecanla kabul etti. Sevgili Fotoğraf ustası Tamer Yılmaz ve başarılı kadınlarımızın çalışma tablosunu uydurmak işin en zor kısmı oldu. Hele bir de çekimi İstanbul’un muhteşem peyzajına ve hayatın içine çekme isteğinde olunca maliyet de, ayrılan süre de arttı. Ama sonuç her şeye değdi. Kadın eli değdi ve dünya değişti.

Peki, ileride sizinle birlikte Damat’a daha çok kadın eli değecek mi? Eşiniz ile böyle bir işbirliğine gidebilir misiniz? Yoksa ‘herkes kendi işini yapsın’ mı diyorsunuz?

Ben zaten Süleyman’ın iş akışını takip ederim. İş seyahatleri ve toplantılarda da zaman zaman birlikte oluruz. Bu proje başından sonuna kişisel olarak üstlendiğim ilk proje oldu. Arkası gelecek.

 

 

wep1 682x1024 Her Yönüyle Ahu ORAKÇIOĞLU“Süleyman ile yirmili yaşlarımda tanışsam en az 4 çocuk yapmak isterdim. Muhteşem bir baba, Muhteşem yardımcı.”

Zeynep Sare ile günleriniz nasıl geçiyor? Bir kardeşi olsun istiyor mu? Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Sare artık okullu oldu. Sabah 8 buçuk gibi başlarız bol kahkahalı günümüze.  11’e kadar oyunlarla geçer zamanımız. Onu  11 de okula bırakır, Oradan kendi akışıma geçerim. Sare ile hayat her gün bir mucizeye tanıklık etmek aslında.  Sağlıklı, mutlu çocuk bana göre Mutluluğun resmi.. Daha ötesi yok. Süleyman ile yirmili yaşlarımda tanışsam en az 4 çocuk yapmak isterdim. Muhteşem bir baba, Muhteşem yardımcı. Çocuk yalnızca kadın tarafından yetiştirilemeyecek kadar emek isteyen mucizevi bir varlık. Doğru eş kadının yükünü çok azaltıyor. Evet, Şimdi de hala zamanımız varken Allahın izniyle bir çocuk daha istiyoruz.  Belki iki Kim bilir?

 

Sizin başarılı bir habercilik geçmişiniz var. Biraz bu konuya değinebilir miyiz?
1998 te TRT de haber spikerliği sınavlarını kazanarak başladım yayın hayatıma, kendi isteğimle sahada da çalıştım, muhabirlik yaptım,  uluslararası zirvelerden saatler süren canlı yayınlar yaptım.  Haber program hazırladım, sundum, TRT FM de de radyo programı yaptım. Mesleğin her aşamasından geçtim. Sabah 5 te yayın da açtım radyoda, gece sabaha kadar yayın nöbeti de tuttum. Anlayacağınız meslek tabiridir paraşütle gelmedim yayın işine.  Alttan yetiştim. BBC eğitimi de aldım. birincilikle tamamladığım IPI Basın Enstitüsü kurumunda burslu eğitim de.. Reuters haber ajansından Galatasaray üniversitesi uzmanlaşma programına kadar daha adını sayamadığım onlarca eğitim aldım. Gerçek bir profesyonel olarak birkaç saat içinde Boğaziçi köprüsünde uluslar arası bir zirve yayınına geçebilirim.

 

wep6 678x1024 Her Yönüyle Ahu ORAKÇIOĞLU” Canlı yayın virüs gibi bulaşır, girer kanınıza çıkmaz o adrenalin aklınızdan.”

 

Geçen yıl yayınlanan bir röportajınızda ‘Haberciliğe virgül koydum’ demiştiniz… Biz de sizin sunumunuzda gerçekleşen haberleri keyifle izliyorduk. Yeniden ekranlara dönmeyi düşünüyor musunuz?

Canlı yayın virüs gibi bulaşır, girer kanınıza çıkmaz o adrenalin aklınızdan. O yüzden konsantre olduğum anda bir program ile dönmek istiyorum ekranlara. Ama malum insan onlarca işi aynı anda yapamıyor. Ben doğru zaman geldiğinde çok iyi bir organizasyon ve doğru işle seyirci ile buluşacağım bunu biliyorum. Bu kadar mesai ve emeğin ardından bu haksızlığı kendime yapamam.

 

Sanatçı bir aileden geliyorsunuz sanırım. Aileniz Ankara’daki ilk galerisini kurmuştu. Sizin yakın gelecekte sanata dair bir projeniz olacak mı?

Ailem sanatçı değil. Babam bir dönemin en iyi devlet müteahhitlerinden biriydi. Sanatı, sanatçı dostlarını desteklemek adına Ankara’nın ilk sanat galerisini kurdu. Hiçbir kar amacı gözetmeden yaptığı bu yatırımdan bize mütevazı bir sanat koleksiyonu kaldı.  Ama Anakaranın kültür sanat ortamına büyük katkı sağladı Kibele sanat galerisi. Bir galeri açma fikri bu yüzden hep gündemimde. Ama zamanını bekliyor. Olacak.

 

wep3 800x1024 Her Yönüyle Ahu ORAKÇIOĞLUQ Life okuyucuları için yeni yıl mesajı alabilir miyiz?

Herkesin mutlu, sağlıklı bir yaşam sürdüğü, dünyaya ve özellikle içinde bulunduğumuz Orta doğuya barışın geldiği bir yıl olmasını diliyorum. daha dün olağan koşullarda yaşayan yanı başımızdaki Suriyelilerin içine düştüğü dram beni çok üzüyor. BM çatısı altında bulunacak bir formülün ülkeyi barışa taşımasını istiyorum. Bölgedeki gelişmeler ışığında Türkiye’de çözüm sürecine dair de Umutlu olmayı diliyorum.  Bu süreci Anadolu’nun kardeş kardeşe yaşama kültürüne uygun bir çözümle barışa taşıma erdemi göstererek sonuçlandırmamızı umuyorum.

 

 

 

 

 

 

wep2 652x1024 Her Yönüyle Ahu ORAKÇIOĞLU