resim

Günden Güne Büyüyen Bir Marka GÜNSAL SAAT

qweqweq

Günsal Saat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salt 

MG 302wwwv0 1 Günden Güne Büyüyen Bir Marka  GÜNSAL SAAT

Günsal Saat Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Salt

1960 yılından beri saat sektöründe var olan Güneş Hüner, 1994 yılında Mehmet Salt ile birlikte Türkiye saat sektöründe önde gelen şirketlerden biri olan Günsal Saat’i kurdu. Raymond Weil ve Lacoste saatlerinin dünya üzerindeki en eski distribütörü olma ünvanını koruyan Günsal Saat, 88 Rue du Rhone ve Scuderia Ferrari saatlerinin de Türkiye distribütörlüğünü yapıyor. Günsal Saat’in ansiklopedilere konu olacak bir başarı hikayesi var.  Bu başarı hikayesini,  Günsal Saat Genel Müdürü Mehmet Salt’ın ağzından dinledik.

1966 doğumluyum. Evli ve bir çocuk babasıyım. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği eğitimimi tamamladım. Askerden döndükten sonra, 1960 yılından beri saat sektöründe var olan kayınpederim Güneş Hüner ile 1994 yılında birlikte   ‘’Gün’’eş Hüner ve Mehmet ‘’Sal’’t olarak Günsal Saat’i kurduk.

Şu anda hangi Dünya markalarının distribütörlüğünü yürütüyorsunuz?

 

Günsal Saat olarak, Raymond Weil, 88 Rue Du Rhone, Lacoste ve Scuderia Ferrari markalarının Türkiye distribütörlüğünü yürütüyoruz. 1976 yılından beri Raymond Weil markası ile başarılı bir şekilde çalışmaktayız. Raymond Weil markasının dünyadaki en eski distribütörüyüz. 1994 yılında Lacoste ailemize katıldı. En eski distribütörlüğünü yapmakta olduğumuz iki markamız bunlar. Çok yakın bir zamanda ise, Raymond Weil’in torunları Elie ve Pierre Bernheim tarafından yaratılan 88 Rue Du Rhone 2012 , Scuderia Ferrari ise 2013 yılının ilk çeyreğinde  ailemize katıldı.

 

Türkiye’deki saat kültünü nasıl değerlendiriyorsunuz? Avrupa ile kıyaslayacak olursak nasıl bir yerdeyiz?

2000’li yılların başında insanların sadece bir adet saati olurdu. Özellikle dünyadaki moda markalarının sektöre girmesiyle büyük bir değişim başladı. İnsanların giyim kuşam tarzı değişti ve bu saat’e de yansıdı. Tarza göre saat alınmaya başlandı ve zamanı gösterme aracı olmaktan çıktı. İnsanlar moda markasını tercih edip hep daha iyisini almaya başladılar. Biz 1976 senesinden beri İsviçre saat markası olan Raymond Weil’i Türkiye’de tüketici ile buluşturuyoruz. Ancak dediğim gibi moda değişimi ile 2000’li yıllardan sonra İsviçreli saat markalarının Türkiye pazarına girişi arttı. Öncesinde İsviçre saat markası istenirken şimdi en iyisi istenmeye başlandı. Bugün önemli bir kitle İsviçre saatinin en iyisi olduğunu biliyor. Saat sektörü için Türkiye pazarı çok önemli. Çok fazla yatırım yapılıyor. Birçok saat markası kendi merkezini Türkiye’ye taşıyor. Bunun da nedeni Türk pazarının gelecek vaat ediyor olması. Türkiye’de genç nüfus çok fazla ve bu da Avrupa’yı buraya çekiyor. Ekonomik seviyemiz de gün geçtikçe artıyor.

 

MG 3033333ww338 Günden Güne Büyüyen Bir Marka  GÜNSAL SAAT

Günsal Saat Yönetim Kurulu Başkanı Güneş Hüner – Mehmet Salt

Günsal Saat Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda kayınpederim Güneş Hüner 1963’lerde saat tamiratı yaparak işin içine giriyor sonrasında ise saat yedek parçalarını Türkiye’ye getirmekle devam ediyor. 1976 senesinde Demirel’in ‘’70 cente muhtacız’’ dediği zamanlarda bir arkadaşı ile ortak oluyor ve saat işine giriyor. O zamanlar zor şartlar altında ithalat yapılıyor. Saatte de durum aynı ve ortağı bu durumda vazgeçiyor. Güneş bey müşterilerine verdiği sözü yerine getirmek uğruna büyük riske giriyor ve bavulunu alıp İsviçre’ye gidiyor. Elinde sadece birkaç adres var. İsviçre’ye varıyor ve bir firmaya gidiyor ama aradığı firma o değil. Firma yetkililerine ne iş yaptıklarını soruyor, onlarda saat yaptıklarını söylüyorlar. Türkiye’de de mümessilleri olmadığını söylüyorlar. O gün tesadüfen karşılaştığı kişi Raymond Weil. Raymond Weil Güneş Bey’e güveniyor ve 1976’da markanın Türkiye Distribütörlüğünü veriyor.

 

Ailenize Raymond Weil’den sonra torunları da katıldı. Bu yeni markanın geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Biz Türkler olarak mükemmeli uygun fiyata almak konusunda ısrarcıyız. Saat konusunda hem kusursuz hem de bütçemizi sarsmayacak özelliklere sahip parçaları tercih ediyoruz. 88 Rue Du Rhone, işte tam bu noktada tüketici eğilimlerimizle örtüşüyor. ‘88 Rue Du Rhone’ ile saat pazarında çok özel ve geniş bir alanda yer alacağımıza, sektörün bu marka ile daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Ülke olarak model konusunda biraz tutucu olduğumuz söylenebilir, marka hem klasik çizgilere sahip modelleriyle, hem de sıra dışı modelleriyle her beğeniye yönelik geniş bir koleksiyon sunuyor.

 

MG 30255sssss55 Günden Güne Büyüyen Bir Marka  GÜNSAL SAATBünyenize daha sonra hangi markaları katmayı düşünüyorsunuz?

2014’te başka marka düşüncemiz yok. Günsal Saat olarak önceliğimiz,  çalıştığımız markalarımızda başarımızı kanıtlamak sonrasında yeni markaları bünyemize katmaktır. Bilindiği gibi Günsal Saat olarak Lacoste ve Raymond Weil olmak üzere uzun yıllar iki marka ile ilerledik. İşimizde kendimizi kanıtladıktan sonra yeni markalara yöneldik. Şu anda isteğimiz bünyemize yeni katılan diğer iki markamızı da arzu ettiğimiz seviyeye getirmek.

Saat ihtiyaç olmaktan çıkıp bir simgesi haline geldi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yaşamın her alanında seçtiğimiz ürünler tarzımızı belirler. Bu yaşam tarzı giderek bir model, sosyal statü sembolü hatta bir kimlik oluşturur. Bu kimlik de diğer kişilerle iletişimin kilit noktası gibidir. Seçtiğimiz ürünler kimi zaman arabamız, kimi zaman aksesuarlarımız kimi zaman da kıyafetlerimiz; bizlerle bütünleştiği noktada sosyal ortamlarda da bizimle ilgili fikir verir. Artık saatler zamanı gösteren bir aksesuar olmanın çok ötesine geçerek, bir simge, bir statü göstergesi haline geldi. Günümüzde saatler kişinin çalışma, sosyal ve özel hayatında kimliğinin göstergesi oldu.

Günsal Saat’in rakiplerinden ayrıştığı en önemli nokta nedir?

Günsal Saat olarak 50 yılı aşkın deneyimimiz ve markalarımızın yüksek pazar payı ile Türk saat sektöründe söz sahibiyiz. Bugün bu noktada olmamızın en önemli nedeni ise çok çalışmamız, dürüstlüğümüz ve şeffaflığımız. Günsal Saat’i rakiplerinden ayıran özellikler ise, kurumsal yapısı,  işine odaklanmış yapısı ve hizmet sürekliliği. Bunun yanı sıra müşteri memnuniyeti bizler için ilk sırada gelir. Deneyimli teknik servisimiz ile müşterilerimize kesintisiz bir hizmet sunuyoruz.

MG 3043ss335 Günden Güne Büyüyen Bir Marka  GÜNSAL SAAT Nasıl bir pazarlama stratejisi izliyorsunuz?

Bizim için verilmek istenilen mesajın doğru tüketiciye doğru bir şekilde ulaşması son derece önemlidir. Bu yüzden pazarlama kanallarımızı seçerken çok dikkatli ve titiz olmaya gayret gösteririz. Ayrıca, birçok markayı bünyemizde barındırdığımız için çok farklı hedef kitlelerine sahibiz. Farklı hedef kitlelerine ulaşmak için ise farklı pazarlama stratejileri izleriz. Bayilerimizle iletişimimizi her daim canlı tutabilmek adına farklı organizasyonlar düzenleriz. Ayrıca yurt içi ve yurt dışı her yıl katıldığımız fuarlarımız ve aralıklarla yıl boyu süren eğitimlerimiz olur. Kısacası hem marka algımızı artıran çalışmalar yaparak son tüketiciye hem de bayilerimize hitap eden kapsamlı bir pazarlama stratejisi izliyoruz.