resim

Çekirdekten Gelip Devleşen Bir iş adamı / Gürhan Galeri / Ekrem Sağel

7 (Copy)

 

Gürhan Galeri

Satış ve Pazarlama Müdürü

 Ekrem Sağel

 

Ekrem Sağel 1968 Zeynep Kâmil’de dünyaya gelmişi İki kız çocuğu babası 1987 yılında mağazacılık hayatına çekirdekten başlangıç yaparak  2016 yılına kadar da  çeşitli yerli ve yabancı markalarla farklı konumlarda görevler almış. Mücevher sektöründe Türkiye’nin ünlü markalarından biriyle giriş yapan Sağel  Meksika Cancun – Playa del Carmen ve Cozumel adasında yer alan Bulgari, Diamonds International gibi popüler markalarda yöneticiliklerinide yaptı. Ülke özlemi neticesinde İstanbul’a geri dönen Ekrem Bey başarılı bir pırlanta markasının sahibinden gelen, mağazacılık alt yapısını kurmam için ret edemeyeceği bir teklifle markanın bütün mağazacılık alt yapısını kurdu. 2010 yılında Türkiye mücevher sektöründe bir ilki gerçekleştirip İstanbul Kuyumcular Odası işbirliği ile mücevher satış ve mücevher mağazacılık eğitimlerini vermeye başladı. Rusya Federasyonu mücevher sektörü ile birlikte lüks sektörde yer alan otomotiv, tekstil, butik otellere danışmanlık ve eğitim hizmetleri verdi.

Şuan Gürhan Orhan’ının geniş vizyonu ile birlikte Gürhan Galerileri markasında yoluna keyifle devam etmekte dir. Q Life ekibini olarak Nişantaşı’n da yeni açtıkları Gürhan Galeride gerçekleştirdiğimiz röportajımızda bakın nelerden bahsettik.

 

4 Copy Çekirdekten Gelip Devleşen Bir iş adamı / Gürhan Galeri / Ekrem SağelBirçok ünlü markanın satış pazarlama müdürlüğünü yaptınız ve şuan bu alanda eğitimler vermektesiniz.  Bu tarz eğitimler vermeye nasıl başladınız?
Çalıştığım markaların bünyelerinde sürekli eğitimler alıyordum. Eğitimlerde verilen bilgileri satış ekibimde yer alan arkadaşlarla paylaşıp belli bir seviyeye gelmelerini ve bilinçlenmelerini sağladığımı fark ettim. Aldığım eğitimler mücevher sektöründe de devam etti. Fakat mücevher sektörünün yapısı itibarıyla bize verilen satış eğitimlerindeki konular gerçek satış hayatıyla örtüşmüyordu. Ciddi bir açık gördüm ve bu konuda kendimi okuyarak olsun, tanınmış uzmanlardan (yurt dışı) özel eğitimler alarak olsun, sürekli araştırarak yetiştirdim. Ciddi anlamda ilk satış personeli yetiştirmem Meksika’da oldu. Bundan sonrası daha kolay devam etti. Sürekli kendimi geliştirmeye, satışla ilgili bütün detayları gözlemlemeye başladım. İnsanları yetiştirmek ve gelişimlerine destek veriyor olmak bana farklı bir artı enerji veriyordu. Sanırım işin çekirdeğinden gelmiş ve çalışma hayatımı dolu dolu yaşamış olmamdan dolayı eğitim verdiğim kişilerle hemen kaynaşabiliyor ve mesajlarımı kolaylıkla almalarını sağlıyordum. Verdiğim bilgilerden faydalanan danışmanlar da mutlu oluyorlardı. Şahsi sitemde de katılımcıların görüşlerine büyük bir keyifle yer veriyorum.
Dünyanın her yerinde insanlar yaptıkları işi seviyorsa, yeni şeyler öğrenmeye açık oluyorlar.

 

5 Copy Çekirdekten Gelip Devleşen Bir iş adamı / Gürhan Galeri / Ekrem Sağel
Şuan tasarımlarıyla ön planda olan Gürhan Galerileri’nin satış ve pazarlamasından sorumlusunuz bize Gürhan Galerisinden bahseder misiniz?

Gürhan Orhan Bey bana göre “GURHAN” markası ile dünya markası olma yolundaki önemli mesafeleri kat etmiş. New York’ta başarmak daha bir zordur ve bunu denemiş olanlar daha iyi bilirler.  GURHAN markası bunu başarmış durumda. Amerika’da marka bilinilirliği %80’lerde. Amerika’da önemli tasarım yarışmalarında birincilik ödülleri almış. Neiman Marcus, Saks Fifth Avenue, Goodman ve daha birçok önemli noktalarda tasarımları satışa sunuluyor. Latin Amerika dahil olmak üzere elit kesim ve Hollywood yıldızları tarafından tercih edilen markayız. Kırmızı halıların üzerinde ürünlerini sergilemeleri için ünlülere yüksek rakamlarda reklam ödemeleri yapıldığı göz önüne alındığında, Gürhan markasını dünya starlarının, kraliçelerin tercih etmeleri ve ürünlerimizi kullanmaları çok ciddi bir başarıdır.
Nişantaşı’nda mağazamızı açtıktan sonra da bunun önemini bizzat yaşadım. Mağazamızı ziyaret eden neredeyse bütün yabancılar markamızı tanıyordu. Hangi Hollywood yıldızlarının kullandıklarını söylüyorlardı. Türk markası olarak gurur verici bir durum.
2 Copy Çekirdekten Gelip Devleşen Bir iş adamı / Gürhan Galeri / Ekrem SağelMarkamızın önemli özelliklerinden bir kaçına değinmem gerekirse; Gürhan Orhan altını çekiçle döverek tasarım yapan dünyadaki nadir ustalardan biridir. *Mağazamızın komple bir duvarı tavana kadar altın varaklı ve değişik şekillerden oluşan çerçevelerle kaplı. Gürhan beyin eşinin bebeklik fotoğrafı, Gürhan beyin keyifli anları, New York mağazamız, ürünlerimiz ve daha nice fotoğraflar. Albümler kitaplıkların kapalı kapıları ardında yer alırlar. Bizim de misafirlerimizle paylaştığımız kocaman bir duvar albümümüz var!

Mücevher firmaları genelde önce montürü çalışırlar ve montüre göre değerli taşların siparişlerini verirler. Gürhan Orhan ise temin ettiği değerli taşların özünü bozmadan monturlerini ve tasarımlarını taşlara göre uyarlayıp sunuyor.
İstanbul’un en güzel, nezih ve kaliteli semtinde butik mağazamızı açtık. Açarken bilimsel mağazacılık detaylarına dikkat ettik. Boyasından, ışıklandırmasından birçok detaya önem verdik. Mağazamız ve açılış kokteylimizde bile kırmızı halıdan kaçındık ve insanların kendisini güvende hissedeceği, altın dahil (neredeyse) bütün değerli taşların yer altından çıktığı toprağın güven duygusunu veren kahve rengini tercih ettik. Çok samimi ve eğlenceli açılış gerçekleştirdik.


1 Copy Çekirdekten Gelip Devleşen Bir iş adamı / Gürhan Galeri / Ekrem SağelNew York ve İstanbul Nişantaşı’nda mağazaları bulunan Gürhan mücevherin başka mağaza açma planları var mı?

Şimdilik Türkiye’de başka bir mağaza açma düşüncemiz yok. Tabii ki bu, hiç açmayacağız anlamına gelmiyor. Çok güzel bir lokasyonda fırsat çıkarsa değerlendirebiliriz. Daha yoğun olarak hedeflerimiz ve plânlarımız dünya metropollerinin önemli ve prestijli şehirlerinde mağazalarımızı açmak ve GURHAN markasını dünya sıralamasında hak edeceği yerlere taşımak. Gürhan Orhan bey bir röportajında şöyle demişti.. “Plânlarımız büyük!”
3 Copy Çekirdekten Gelip Devleşen Bir iş adamı / Gürhan Galeri / Ekrem SağelGürhan mücevher franchising vererek büyüme planlarınız var mı? 2016 için planladığınız bir strateji var mı?
Büyüme planlarımız var ama franchising olarak değil. Son yıllarda izlediğim kadarıyla mücevher sektöründe franchising sistemi bana mantıklı ve doğru bir sistem gibi gelmiyor. Fast food, market, restoran olabilir. Ama mücevher soru işareti?
Müşteri hedef kitleniz üst seviyelerde ve marka hedefleriniz de yukarılardaysa franchising sisteminden ziyade açmayı hedeflediğimiz dünya şehirlerinde güçlü yerel markalarla iş birliğiyle gerçekleştirilmesi daha faydalı olur.
Mutlaka ki, franchising sistemi tatlı para kazandıran bir sistem. Ama mücevher sektöründe alt yapınızı, standartlarınızı, marka değerlerinizi ve marka kültürünüzü tam anlamıyla oturtmadan hadi ben kolay ve çok para kazanayım derseniz.. evet kazanırsınız. Ama onun aslında koca bir ağacı içten kurutan kurtlar olduğunun farkına varmazsınız.
Şahsım adına bu durumları örnek vakalarda gözlemlemiş biri olarak markamızın öncelikle önemli detaylara özen gösteriyoruz.
Türkiye, de bilinir marka konumuna geldikten sonra farklı diyarlara odaklanacağız.
6 Copy Çekirdekten Gelip Devleşen Bir iş adamı / Gürhan Galeri / Ekrem SağelSizce mücevher sektöründe tasarımsal ilerlemek mi yoksa fabrikasyon ilerlemek daha avantajlı?
Kapsamlı bir konu, öncelikle hitap edeceğiniz tüketici kesimi önemli rol alıyor. Jet sosyete, elit kesim ya da sektörel  anlamda adlandırdığımız AAplus, AA – Aplus ve A kategorilerinde yer alan tüketici grubuna servis verecekseniz fabrikasyon üretim yapmanız intihar olur.
Özellikle son on yıl içerisinde tasarım yapan firmalar ve markalar daha çok tercih ediliyor. Tasarım ürünler, özel ürünler sınıfına girdiği için de daha yüksek rakamlarda satışları geçekleştirebiliyor. Tüketiciler de her yerde benzer ürünlerin bulunmasından rahatsız. Yenilik istiyorlar.  Dolayısıyla değişen dünya trendlerin de tasarımlarla gelişmeleri takip edip aynı kulvarda ilerlemek her zaman avantaj kazandıracaktır.  Eskimeyen Tek Şey Yeni olandır