resim

BAŞARILI BİR BAŞKAN, FEDAKÂR BİR BABA TALİP ÖZTÜRK

w4

w2 1024x759 BAŞARILI BİR BAŞKAN, FEDAKÂR BİR BABA TALİP ÖZTÜRK

Uzun yıllardır başarıları, dürüstlüğü ve samimiyeti ile birçok camiada adından sıkça söz ettiren iş adamı Talip Öztürk’le Yaklaşık 1 yıldır Yürüttüğü Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği ( TYAYSD) Başkanlığı hakkında sohbet ettik. Atlara olan sevgisi hayatını değiştiren İş adamının bakın hayatta önem verdiği şeyler nelermiş…

Başarılı bir iş adamısınız, Atlara olan merakınızın yarış atı yetiştiriciliğine uzanan hikâyesini anlatabilir misiniz?
Çocukluğumdan beri hayvanlara olan sevgimi yakın dostlarım bilir, ama uzun yıllar ana işimiz olan otobüs işletmeciliğini yaptım, çalışma hayatımın büyük bir kısmını otogarda geçirdim. Tabi hipodromu biliyor, atları çok seviyorduk ama o zamanlar vaktimiz olmuyordu. At yarışlarıyla ilgilenen çok sevdiğimiz ağabeylerimiz vardı burada, başta Uğur Atan olmak üzere.’’ Bana bir at bul ‘’ derdim hep ona. Ondan bir tay alarak başlamıştım at yetiştirmeye, Gerçi o tay koşmamıştı ama devamını getirmek için başka atlara yöneldik. Bir arkadaşım vasıtasıyla başka bir tay aldık, sonra başka bir at aldık. Tabii çok üst düzey atlar değildi, Aslında ben yaptığım her işte çok hırslıyım, başarılı olmadığım yerde pek durmak istemem. O yüzden at yetiştiriciliğini bırakmak istedim. Tam yol ayrımında iken çok güzel başka bir taya denk geldik. Baktım çok iyi gidiyor, ben atları çok seviyorum, vazgeçmekte istemiyorum daha çok bağlanmaya başladım. Bağlandıkça başka atlar aldım hep de iyi atlara denk geldik. Tabii at yetiştiriciliğinde şans da çok önemli ben atçılıkta hislerime çok güvendiğim için biraz da şanslı olduğuma inanıyorum. Bugün çok farklı bir yerdeyim, hem atlarımızın koşuları itibariyle hem insanlarla burada kurduğumuz diyalog anlamında. Tabiki artık bu işe daha profesyonel bakıyoruz.

w3 845x1024 BAŞARILI BİR BAŞKAN, FEDAKÂR BİR BABA TALİP ÖZTÜRK

At yetiştiriciliği sektörü için yeni girişimcilere neler söyleyebilirsiniz?
Bana göre atçılık çok farklı bir şey, ben eskiden futbol hastası, futbol aşığıydım. İyi bir Galatasaraylıyım, halen futbolu çok severim futbolun olduğu her yerde varım. Haftada iki kere maç yapmaya giderdim. Bu göreve geldikten sonra futbola olan sevgim devam etse de atlarla ilgilenmeyi, atları sevmeyi, atçılık camiası içinde olmayı tercih ettim ve çok keyif aldım. Yeni girişimciler için en önemli söylemem gereken şey öncelikle atları ve atçılığı sevmeleri lazım. Yani bu tamamen gönül işi aslında, Atlar hakikaten çok hisli hayvanlar bir at gördüğüm zaman bakışım değişiyor. İnsanları yaptıkları yorucu işlerden uzaklaştıran, büyük bir rahatlama aracı da olabiliyor at yetiştirmek. Sadece para kazanacağım diyerek atçılığa yatırım yapmayı doğru buluyorum. Öncelikle atın kalitesi ve orijini çok önemli. Bilmeyen insanların bilenlerle hareket etmesi lazım, atçılık bir bağımlılık bir tutkudur. Bunun müşterek bahis oynama tarafı ayrıdır; at yetiştirme tarafı ayrıdır; at koşturma tarafı ayrıdır.

w5 618x1024 BAŞARILI BİR BAŞKAN, FEDAKÂR BİR BABA TALİP ÖZTÜRK

Türkiye Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri Derneği’nin konumu, fonksiyonunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bugüne kadar derneğin bulunduğu konuma gelmesi için çok mücadele edilmiş. Atçılıkta İngiliz Atı Yetiştiricileri Derneği var, Arap Atı Yetiştiricileri derneği de var ama aslında Yarış Atı Yetiştiricileri ve Sahipleri derneği atçının tamamına hitap ediyor. 4,000’in üzerinde üyesi olan bir kurum burası. 1943 yılında zamanın en önemli şahsiyetleri ve atçıları tarafından kurulmuş atçılığın en eski en köklü ve en büyük sivil toplum kuruluşudur. Geçtiğimiz günlerde İzmir Şubemizdeki toplantıda şunu söyledim: Üç sene süremiz var. Üç sene sonunda bana aynı sorunları anlatıyor olursanız beni zaten burada göremezsiniz. Üç sene sonran bu derneğin sağlam adımlarla vizyonu ve misyonunu yerine getirmiş olması gerekmektedir dedim. Çok iyi ve deneyimli bir yönetim kurulumuz olduğuna inanıyorum, derneğimizin kendi gücünün farkına varmasını sağlayacağız ve atçılık için, derneğimizin büyümesi için olması gereken her türlü mücadeleyi vereceğiz. Derneğimizin sektörün karar mekanizmaları içerisinde temsil edilmesi için Bakanlığımız ile görümeler yaptık yapmaya da devam ediyoruz.

Sizce At sektöründe özelleştirilme olmalı mı ne düşünüyorsunuz?
Eğer Devlet bir sektörde özelleştirme yapmaya karar verdiyse, yeni durumun sektör için çok daha iyi şartları getirmesi en önemli beklentidir. Atçılık için iyi yönleri varsa biz her zaman özelleştirme taraftarıyız. Özelleştirme sonrası atçılının hak ve hukukunun güvence altına alan bir yapılandırma ve yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Bu anlamda derneğimiz atçının menfaatlerini koruyan ve ön planda tutan istek ve projelerini ortaya koyacaktır. Bu konuda hazırlıklıyız, tabii ki atçı için olumsuz her şeyin karşısında duracağız, o şartlarda özelleşmemesi için elimizden gelen ne varsa onları yapmaya her zaman hazırız.
At sevgisinin ve yetiştiriciliğinin gelecek nesillere aşılanması için neler yapılmalı? Bu konuda siz dernek olarak üzerinize düşen bir görev tayin etmiş durumda mısınız ?
Bizim derneğimizin bu konuda çok şey yapacak maddi gücü yok. Bunlar daha çok Jokey Kulübü’nün görevleri arasında yer alıyor, Yavaş yavaş bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Kendi aralarındaki içsel sorunlarını çözmeleri lazım, topluma atçılığı sevdirmeye çalışsalardı zaten atçılığı çok farklı yerlere getirmiş olurlardı. Geç kalınmış bazı şeyleri başlatıyorlar yavaş yavaş inşallah başarılı olurlar. Biz Yarış atı Sahipleri ve Yetiştiriciler Derneği olarak her zaman Jokey Kulübü’nün de, herhangi bir kurumunda atçılık için doğru yaptığı her şeyin arkasındayız ama yanlış yapılan her şeyin kim olursa olsun her zaman karşısında olacağız. Bu konuda görüşlerimiz var, sırası geldiğinde Bakanlığımız ve TJK ile paylaşacağız.

Sizce yarış atı yetiştiriciliği veya ticari hacmi yeterlimi sizce?
İyi yetiştiriciler var Türkiye‘de ama iyi yetiştiricilerden ziyade şöyle bir şey var: İyi yetiştiriciler iyi atları kendisi için yetiştiriyor, satmıyor. Ben bunun yetiştiricilik olduğuna inanmıyorum. Yetiştirici demek yetiştirdiği her atı satan kişi demektir. Tabii çok azdır bunların sayısı. Aslında biz dernek olarak çok şey yapmak istiyoruz ama hepsi bir anda olmuyor. Her yıl tay satışları organizasyonu yaparak sektördeki at ticaretine katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Bu satışları daha kurumsal bir şekilde yapmak ve tüm yıla yaymak için projelerimiz var. En kısa sürede bunları gerçekleştirerek sektöre at ticareti anlamında bir canlılık gelmesini sağlayacağız. Devletin belli haralarına da talip olabiliriz. Bunlarla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Atçılık camiası için daha neler olmalıdır diye çalışma içerisinde arkadaşlarımız. Tabii bu çalışmaları bitirdikten sonra Bakanımıza gideceğiz, yapmak istediklerimizi önüne koyacağız. Dediğim gibi çok iyi ve deneyimli bir yönetim kadromuz var derneğimizde. Bizim burada en öncelikli istediğimiz at sahibi belgesini önceden olduğu gibi At Sahipleri ve Yetiştiriciler Derneğine verilmesidir. Ama bugün baktığımızda bu belgeyi Jokey Kulübü vermektedir Bu doğru değil, mutlaka düzeltilmesi lazım.
Kurumsallaşma ve gelirlerinizin arttırılması noktasında yapmak istedikleriniz nedir?
Her şeyden önce derneğimizin kaynaklarını arttırmamız gerekiyor. Mesela derneğimize üye olmamış 800 ‘ ün üzerinde atçıyı derneğimize dahil etmeye çalışıyoruz. İktisadi İşletmemize bağlı mağazalarımız ve e-satış vasıtası ile atçıya ihtiyacı olan yem, yem katkı malzemesi, nal v.b malzemeleri satıyoruz. Bu satışları kurumsallaştırarak ve atçımıza daha çok kaliteli ve ekonomik çözümler girerek geliştirmeye çalışıyoruz. Öncelikle Derneğimizin gelirlerini artırmayı sağladıktan sonra diğer projelerimizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Atçımızın derneğimize inanmasını ve bizlere maddi ve manevi desteklerini esirgememesini bekliyoruz. TYAYSD’nin tüzüğünü de günü şartlarına göre değiştirerek atçılığımızda çok daha modern, güçlü ve saygın bir sivil toplum örgütü haline getireceğiz.

Atçılığın dışında günlük hayatta neler yaparsınız?
Hayatımda yoğunluk her zaman var, Otobüs sektöründe uzun yıllar faaliyet gösterdiğimiz için sektörde sorunu olan birçok işle ilgilenmek zorunda kalıyorum. Bildiğiniz gibi Geçtiğimiz seçimlerde AK Parti Samsun Millet Vekili Aday Adayıydım, Siyasette de eskisinden daha çok ilgilenir oldum. Belki bir sonraki seçimlerde yine hizmet için adaylığımızı sürdürebiliriz, Samsuna ve Samsun halkına hizmet etmek benim için bir şereftir, yıllardır da zaten Öztürk ailesi olarak Samsun ve Samsun halkına elimizden gelen desteği ve yatırımı yaptık yapmaya da devam edeceğiz… Bunun dışında çeşitli iş alanlarında yatırım yapmak için devamlı görülmeler içerisindeyim hali hazırda yaptığım çeşitli iş alanlarında yatırımlarım var…

Çok yoğun olduğunuz aşikâr, Ailenize zaman ayırabiliyor musunuz?
Aslında benim çok büyük bir ailem var, bildiğiniz gibi Öztürk ailesi çok büyük bir aile, elimden geldikçe yeğenlerimle, kuzenlerimle, akrabalarımla görüşmeye çalışırım. Kızım Büşra Öztürk le de çok güzel bir Baba-kız ilişkimiz var, arkadaş gibiyizdir.w8 1024x937 BAŞARILI BİR BAŞKAN, FEDAKÂR BİR BABA TALİP ÖZTÜRK

Babalık duygusunu ne zaman tattınız, kızınızla zaman geçirdiğinizde neler yaparsınız?

19 Ağustos 1994 yılında baba oldum, tarifsiz bir duygu Allah herkese nasip etsin.. İnsan çocuğu olduktan sonra hayatı değişiyor, artık kendi hayatından çok onun hayatını ve geleceğini düşünüyor. Benim hayatım çok yoğun geçiyor, okul zamanı benden çok annesi ile vakit geçiriyordu, ama şimdi genç kız oldu ve birlikte daha çok vakit geçiriyoruz. Hafta sonları eğer şehir dışında değilsem mutlaka birlikte vakit geçirmeye çalışıyoruz, gün geçtikçe de daha çok şey paylaştığımızı hissediyorum, onunda atları var, o da seviyor hayvanları aynı şeyleri yapmak ve aynı işlere yoğunlaşmak ikimizin daha çok vakit geçirmesine sebep oluyor. Hatta bazı işlerimi bile ben yokken takip ediyor. Bu bir baba için çok guru verici, O benim hayatım, her şeyim…

Büşra Hanım babanız hakkındaki duygularınızı öğrenebilir miyiz, nasıl bir Baba-Kız ilişkiniz var?
Herkesin babası kendisine göre özeldir, benim babamda benim için çok özeldir. Ona olan sevgimi cümlelerle anlatmam biraz zor tabiki… Küçüklüğümde hatırlarım çok güzel vakit geçirirdik, fakat bildiğiniz gibi çok yoğun bir iş hayatı var bu nedenle okul zamanında sınırlı görüşebiliyorduk ama yine de elinden geldiğince birlikte zaman geçirmeye çalışırdık. Şimdilerde okulum bitti, artık daha çok istediğimiz kadar birbirimizle vakit geçirebiliyoruz ve bu beni çok mutlu ediyor. Baba- kız ilişkimiz çok yoğundur, babam iş konusunda yada sosyal hayatında yoğun, stresli yada agresif olsa bile bunu bana yansıtmadığını bilirim. Aslında bir birbirimizle vakit geçirdiğimiz zaman tüm iş stresi ve yorgunluğundan arınıyoruz. Bu bize çok iyi geliyor. Çok disiplinli ve karakter sahibi birisidir babam, dışarıda onun hakkında bir sürü olumlu yorumlar duyuyorum ve bunlar bana çok guru verici geliyor.

Sizde At yetiştiricisisiniz, Baba-Kız aslında neredeyse aynı işi yapıyorsunuz. Beraber iş yapmak nasıl bir duygu..w1 1024x726 BAŞARILI BİR BAŞKAN, FEDAKÂR BİR BABA TALİP ÖZTÜRK

Az öncede dediğim gibi babam iş konusunda çok disiplinlidir, hatayı kabul etmez mükemmeliyetçi bir karakteri vardır. İş konusunda tabiki ondan bir sürü şey öğrenmeye çalışıyorum. Çok zeki ve pratik zekâlıdır sizin bir ayda çözebileceğiniz bir sorunu birkaç günde halledebilen bir karaktere sahip. Onun hızına yetişmek bazen zor oluyor. Bende atları babam gibi çok seviyorum. At sevgisini bana aşılayanda odur zaten, iyi ki de yapmış, artık atlar benim hayatımın bir parçası. Onlara profesyonel anlamda zaman ayırıyorum birçok yarışa girdi atlarım ve birçok ödül kazandık bu başarıların devamı için Baba-Kız at yetiştirmeye devam edeceğiz. Yani bu bahaneyle daha çok uzun yıllar Babamla omuz omuza çalışma fırsatı bulacağım için çok mutluyum.