resim

Azmi ve çalışma hırsıyla yükselen Genç iş adamı

gurkan-yıldırım3

1okok 682x1024 Azmi ve çalışma hırsıyla yükselen  Genç iş adamı

Aktu Group Ceo ‘su

Gürkan Yıldırım

Hedeflerine, çalışarak ve mücadele ile ulaşan “Genç iş adamları derneği” ve “Fenerbahçe 2000” derneğinin başkanlığını yapan Aktu Group’un CEO su Gürkan Yıldırımın başarı hikâyesini ve bu günlere nasıl geldiğini Q Life Dergisine anlattı.

  • Gürkan Bey kısaca sizi tanıyabilirmiyiz.

Aile’nin tek çocuğuyum,1980 Ağustos ayında İstanbul da başladı hayat maceram, İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Finans Lisansımı tamamladıktan sonra, genel işletme yüksek lisansıyla ( Mba ) devam ettiğim eğitim hayatıma, bunun yanı sıra birçok özel eğitim ve sertifikayla sürekli kendimi geliştirmeye çalıştım, hayatı, yaşamayı dolu dolu seven, bir çok  yaşanmışlığı erken tecrübe eden ve bundan zevk alan biriyim.

Fenerbahce Kongre Üyesiyim, Fenerbahçe’nin en köklü ve en çok üyesi bulunan Fenerbahçe 2000 Derneğinin başkanlık görevini 2012 yılının Ağustos ayından beri icra ediyorum. Çok sevdigim ve gönülden  bağlı olduğum Türkiye genç iş adamlari derneğinin Sicil Disiplin Kurulu başkan yardımcılığını, G20 Yea Komisyon üyeliğini ve Uluslararasi Iliskiler Komisyonu üyeliğini de yapmaktayım.

Azmi, çalışmayı, mücadeleyi, yüksek hedefleri, sanatı, hayata dair yaratılan tüm guzellikleri seven, çok hisli bununla birlikte tüm yolların ve birlikteliklerin özünde sevgi olduğuna inanan ve hayatin getirdiği her şeyi olduğu gibi kabullenen net bir insanım.

 

  •  Aktu Group ceo su olarak yaptığınız faaliyetlerden bahsedermisiniz?

Ana iş kolumuz inşaatların görünmeyen kısmı yani geo teknik mühendisliği, aklınıza gelebilecek tüm üst yapi projelerinde zeminin analiz edilmesiyle başlayan bir serüven bizim işimiz. Yüksek katli binalar, otoyollar, santraller, limanlar, barajlar, hızlı tren hatları, avm ler, oteller, metro istasyonları, hastaneler, stadlar vb tüm yapıların, zeminlerini onları taşıyabilir ve depremden zarar görmeyecek şekilde projelendirerek, uygulama aşamasına geçiyoruz, bir çok yöntem var bahsettiğim projelerde, şantiyelerimizdeki uygulama aşamalarından sonra kalite kontrol testleriyle su basman kotunda işverenlerimize sahayı teslim ediyoruz. Ben bunu inşaatların en önemli kısmı olarak nitelendiriyor ve zemin mütehhidiyiz diyorum.

 

  • İnşaat sektörünün  alt yapı üst yapı ve birçok bölümünde yer alıyorsunuz, bunların yanında proje  ve danışmanllık hizmetleri de verdiğinizi biliyoruz bu konuda bizleri aydınlatırmısınız?

 

gurkan yıldırım Azmi ve çalışma hırsıyla yükselen  Genç iş adamıİnşaat sektörü dipsiz bir kuyu, inşaatların alt yapilari, üst yapıları ayrı dünyalar. Birçok iddialı ve kupon projede çalışmalarımız, emeğimiz, imzalarımız var, ben iz bıraktık demek istiyorum, cesaret edilemeyenleri yaptık, bitirdik ve teslim ettik. Projelendirme ve danışmanlık büyük sorumluluğu beraberinde taşıyan işler, işverenlerimizin asıl kazandığı, fayda saglayabildiğimiz ve farklılaştığımız kalemler. Bu kazanımlarla birlikte, etiği hayata geçirmiş oluyorsunuz, bizim kültürümüzde etik iş yapmak demek  hersey demek, hayat felsefemiz, organizasyonel kültürümüz. Projelendirmek demek, her kuruşu tasarruf ettirerek güvenliği sağlamak, en kisa sürede imalati gerçekleştirmek, ya da denetlemektir.

  •     Yurt dışında Türk inşaat firmaları bir çok projelerde yer alıyor  sizin bu tarz bir çalışmanız ya da planlarınız var mı bahsedermisiniz?

Çalışma  hayatıma, aile şirketimiz olarak nitelendirebileceğim Geoteknik A.Ş de başladım, 19 yaşımda atıldım bu serüvene, basamakları adım adım tırmandım, 1975 kurulmuş ve yapısal değişiklikler geçirmiş basit bir firmayı ilk kez 2009 da yurt dışına açtık, bizim hayatımızda önemi, yeri, her şeyi beraberinde getiren bir serüven… Abhu Dabi, Libya, Azerbaycan, Lubnan, Gurcistan ve Romanya.  2009 Mayıs – 2011 Şubat arasında, sadece, Libyada 300 personel ve 12 sahaya ulaştık, Libyada market lideri olduk, bu zaman zarfında ülkemiz ve bizim için çok önemli bir ortaklığa imza attık, Lahoud ailesiyle kurduğumuz merkezi Beyrut olan şirketimizi 2010 yılı içerisinde hayata geçirdik ve çok gururluyum ki, bu oluşumun yıllarca yk başkanlığını yapmak bana nasip oldu, Gurcistanda yaşamın olanaksız olduğu koşullarda barajlara yine damgamızı vurduk.

Bahsi geçen bu ülkelerde, gururla adını telafuz edebileceğim, Enka, Sembol, System, Anayurt, Nesma, Limak, Kolin, Cengiz, Exim Holding, Mitas, Oztas, Juton, Css, Simplex, Bir dolu idare ve bakanlıklara projelerde yer aldık. Yüksek katlı bina, iş merkezi, avm, okul, baraj inşaatlarının altyapısını başarıyla bitirdik.

  •  gurkan yıldırım2 Azmi ve çalışma hırsıyla yükselen  Genç iş adamıİstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında genel olarak kentsel dönüşüm çalışmları yapılmakta sizin bu konu hakkında ki düşünceleriniz nelerdir? Sizce tam anlamıyla uygulanılabiliyormu?

Ülkemiz birinci dercede deprem kuşağında yer alıyor, kentsel dönüşüm her bir vatandaşımız için çok büyük önlem taşıyor,  çok önemli bir proje, cok dogru bir aksiyondur, kentsel donusum konusunda önemli bir yapı oluşturduk ve projelerimiz var, hatta başlayacağımız konut projelerimiz var. Bu projelerden ve oluşumlardan özet olarak bahsedebilirim size. Nişantaşın da başlayacağımız konut projemiz var, biz imza atmak istiyoruz, hem o eski şehrin dokusuna hem de orda yaşamakta olan insanların kalbine, bunları zamanla göreceğiz, anlatmamız doğru olmaz, eleştiri veya takdirler bizi yüceltecek, bununla birlikte kendimizi kanıtlamak için çalışacağız. Tam anlamıyla uygulanma konusunda bazi endişelerimiz var, ancak bunların da zamanla düzeleceği kanaatindeyiz.

  •  TÜGİAD,  sicil disiplin kurulu Başkan yardımcılık görevinide yapmaktasınız kısaca bundan da bahsedermisiniz?

TUGIAD Türkiye nin genç nesli için çok önemli ve her geçen gün anlamına değer katan bir dernek. Bizlerin damarlarına kadar işleyen bir arkadaşlık, dostluk, birlik ve beraberlik platformu. Ben Ali Yücelen başkanlığıyla bu derneğe aşina olan bir iş adamıyım. Liderlik çok önemlidir, sizi inandırır, birliğinizi ve beraberliğinizi daim kılar, Türkiye gerçeğinde yaşadığımız gibi. 1986 da kurulan  bu güzide derneğin, bir üyesi olmaktan gurur duyuyorum, birlik, beraberlik ve derneğimizin yaptığı çalışmaların, genç iş adamları üzerinde yarattığı bu imajın katlanarak devam ettirilmesi adına her türlü çalışmanın içersinde, genel kurul yetki verdigi sürece olacağım. Sicil Disiplin Kurlu başkan yardımcılığı görevinin yanı sıra, G20 ( Yea ) komisyon üyeliği, UIK ( Uluslararası İlişkiler Komisyonu ),  üyeliği görevlerini de yürütmeye çalışıyorum. Derneğimize kazandırılmış, kriterleri sağlayan her üyemiz Türkiye mizin genç işadamı nesli için  bir kazançtır. Bizim sloganımız farklı düşünüp, birlikte hareket etmektir.

Calismalarimizi, www.tugiad .org’ dan takip edebilirsiniz.

  •     Nasıl dahil oldunuz

Emeklerimiz ve azmimiz  takdir görmüş olmalı ki, önerilmenin sonucunda görüşmelerimiz yapıldı ve bu çok kıymetli organizasyonun bir parçasi olabildik. Bu hususta sn Gn Başkan yardımcımız ve Saymanımız olan Kürşad Bademin katkıları çok büyük..