resim

19. EMITT Fuarı rekora koşuyor / Ekin Fuar A.Ş Direktörü Hacer Aydın

4

Ekin Fuar A.Ş Direktörü Hacer Aydın

 

Ekin Fuar A.Ş.’de direktörlük görevini yürüten Hacer Aydın  19 yıldır turizm sektöründe,  Türkiye’nin tanıtımına yönelik çeşitli projelerin planlanması, koordinasyonu ve hayata geçirilmesi yönünde faaliyet gösteriyor. Tüyap’da 22-25 ocak 2015 tarihleri arasında  düzenlenecek olan  EMITT Fuarı’nı organize eden Hacer Aydın fuar hakkın daki detayları  Q Life dergisine anllattı.

 

EMITT Fuarı’ndan bahseder misiniz?

 

EMITT Fuarı ilk kez 1997 yılında İstanbul’da TÜYAP Tepebaşı Fuar Merkezi’nde Voyager – Uluslararası Turizm ve Tatil Fuarı adıyla gerçekleştirildi. 1998 yılında Voyager adıyla gerçekleştirilen fuar üçüncü yılına girerken hızla büyüdü ve 1999’da TÜYAP Beylikdüzü’ne taşınarak 4 salonda 7000 metrekarelik bir alanda gerçekleştirildi. Fuar, 1999 yılından bu yana EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı adıyla düzenleniyor. Bölge ülkelerinden ve uluslararası turizm camiasından büyük ilgi gören EMITT Fuarı, yalnızca katılan ülke sayısı, kurulan stand ve alan olarak büyümekle kalmadı, Türkiye turizm sektörünün aynası oldu. Birçok ilke imza atan EMITT Fuarı, 15 yıl içinde dünyanın en büyük beşinci turizm fuarı olmayı başardı. Turizm sektöründe dünyanın en saygın fuarları arasında yer alan EMITT Fuarı, Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağlayan platformların başında geliyor.

7 19. EMITT Fuarı rekora koşuyor / Ekin Fuar A.Ş Direktörü Hacer Aydın

EMITT Fuarı’na kimler katılıyor? Katılımcılara katkısı nedir?

 

Turizm sektörü ile doğrudan ya da dolaylı tüm sektörler ve kuruluşlar EMITT Fuarı’nın katılımcıları arasında yer alıyor.  Ülkemizin turizmde yakaladığı kesintisiz yükselişe paralel olarak Türkiye’nin farklı turizm branşlarında sahip olduğu yüksek potansiyeli harekete geçirmek için ayırdığımız özel salonlarla da büyük ilgi görüyoruz. Bu yıl EMITT Fuarı’nda kongre turizmi ile outdoor sporlarını da gündemimize alarak yeni bir ilke imza atmaya hazırlanıyoruz.

 

Turizm fuarcılığında dünyanın 5’inci büyük fuar organizasyonunu gerçekleştiren EMITT olarak, kongre turizmi için MICE Salonu adıyla tahsis ettiğimiz özel salonda, dünyanın ve Türkiye’nin önde gelen MICE profesyonelleri, etkinlik firmaları, kongre otelleri ve kongre merkezlerinden oluşan seçkin katılımcı profiline, Türkiye’nin kongre turizminde sahip olduğu büyük imkan ve potansiyelleri yaratıcı bir konsept yaklaşımıyla tanıtacağız. MICE Salonuna özel olarak, sektörün hedefinde bulunan yurtiçi ve yurtdışı firmaların etkinlik satın almacılarıyla MICE katılımcılarını buluşturmayı amaçlıyoruz. Profesyonel ziyaretçilere yönelik çalışmalarımız hızla yürütülüyor.

 

EMITT Fuarı’na ziyaretçi olarak gelenler nelerle karşılaşacaklar? Hangi imkanlardan yararlanabilecekler?

 

Türkiye doğal ve kültürel zenginlikleriyle her türlü turizm branşı için son derece elverişli dünyanın ender ülkelerinden biri. Dolayısıyla Türkiye’de turizmin sadece deniz, kum ve güneşten ibaret olmadığını, Türkiye’nin kış turizmi, sağlık turizmi, toplantı kongre turizmi, kültür turizmi, outdoor turizmi ve diğer alanlarla birlikte 12 ay boyunca turizmin yaşanabileceği nadir ülkelerden biri olduğuna vurgu yapacağız. Bu alanlardan biri de kongre turizmidir.

 

2012 yılı itibariyle Türkiye’yi kongre turizmi dolayısıyla ziyaret edenlerin sayısı 1.918.179 kişiye ulaştı. Uluslararası Kongre Organizatörleri Birliği ICCA’nın verilerine göre kongre turizminde Türkiye 159 uluslararası organizasyonla Avrupa’da 14’üncü, dünya genelinde ise 23’üncü sırada yer alıyor. Ancak başta İstanbul olmak üzere Antalya, İzmir ve Türkiye’nin birçok şehri altyapı, coğrafya, kültür ve tarihsel birikim bakımından sıralamanın çok ötesinde bir potansiyele sahip bulunuyor.

 

İstanbul ise tarihi, kültürel, jeopolitik ve ekonomik açıdan kongre turizminde Türkiye’nin en önemli destinasyonu olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, İstanbul dünyanın ilk 10 kongre merkezinden biridir. 2012 yılında bir önceki yıla kıyasla 15 büyük organizasyona daha ev sahipliği yapan İstanbul’da 128 uluslararası organizasyon gerçekleştirildi. İstanbul kongre turizmi için dünya çapında ideal bir şehir. Bu alanda zirveye tırmanacak potansiyele sahip bulunuyor. Halihazırda İstanbul 100 ziyaretçiden 30.000 ve üstünü ağırlayacak kapasiteye, binlerce delegeyi ağırlayabilecek yedi büyük uluslararası fuar merkezi ve üç büyük gösteri merkezine ev sahipliği yapıyor. Uluslararası Kongre Organizatörleri Birliği ICCA’nın 2011-2012 yılları itibariyle İstanbul’u dünyanın bir numaralı kongre destinasyonu olarak ilan ettiğine de dikkatinizi çekmek isterim.

5 19. EMITT Fuarı rekora koşuyor / Ekin Fuar A.Ş Direktörü Hacer Aydın

Outdoor ve doğa sporları bakımından da Türkiye son derece çekici, cazip bir ülke. Bu doğrultuda 2015 EMITT Fuarı’nda kış turizmine özel olarak tahsis edeceğimiz dev salonda, geçen yıldan farklı olarak outdoor ve doğa sporlarına da geniş kapsamlı yer veriyoruz. Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen rollerblade (kaykay), dağ bisikleti, delta kanat, kampçılık, canoing, kayak, dağ tırmanışı, model uçak, bungee jumping, rafting, yamaç paraşütü, dalış, skate-board, skydiving, snowboard, treaking, su kayağı, rüzgar sörfü, orienteering ve karavan için en uygun destinasyonları, tesisleri ve ekipman üreticileri 19. EMITT Fuarı’nda yerli ve yabancı kurum ve ziyaretçilerle buluşacak.

 

EMITT Fuarı’na hangi ülkeler katılıyor?

 

19. EMITT Fuarı’nın ülke katılımı itibariyle yeni bir rekora imza atmasına kesin gözüyle bakıyoruz. Ülke katılımının 70’i, uluslararası kurum, kuruluş ve belde sayısının ise 4.500’ü aşmasını bekliyoruz.

 

Her geçen yıl çok daha geniş bir katılıma sahne olan EMITT’in 19’uncu organizasyonu yine büyük bir dünya sahnesi haline gelecek. İtalya, Bahreyn, İngiltere, Bulgaristan, Rusya, Hırvatistan, Brezilya, Slovenya, Moğolistan, Beyaz Rusya, Özbekistan, Letonya, Karadağ, Almanya, Makedonya, Mauritus, Azerbaycan, Mısır, Fransa, Tunus, Yunanistan, Vietnam, Maldivler, Hindistan, Kore, Lübnan, Güney Afrika, Tayland, Seyşeller, Malta, Yemen, Gürcistan, Arjantin, Küba, Kuveyt, Peru, Colombiya ve İran katılımcı ülkelerden bazılarını oluşturuyor.

 

Fuarın bu yıl Türkiye tanıtımına katkısı neler olacak?

3 19. EMITT Fuarı rekora koşuyor / Ekin Fuar A.Ş Direktörü Hacer Aydın

Kentlerimizin, beldelerimizin geniş katılımıyla bu yıl yine Türkiye’nin çeşitli doğal, kültürel ve coğrafi zenginliklerini öne çıkaracağız. Ancak Türkiye’de turizm denilince akla gelen deniz, kum ve güneşten ibaret yaz tatili anlayışı son yıllarda artık geride kaldı. EMITT Fuarı’nın da önemli katkılarıyla Türkiye alternatif turizmde ciddi bir yükselişe geçmiş bulunuyor. Doğru değerlendirme, planlama ve tanıtım çalışmalarıyla Türkiye’nin bulunduğu konumdan çok daha hızlı bir yükseliş ivmesi yakalaması mümkün.

 

Doğa sporları bakımından İstanbul’da Belgrad Ormanları, Yalovva’da Su Düşen Şelalesi ve Erikli Yaylası, Kocaeli’nde Çene Dağı, Bolu’da Yedigöller, Antalya’da Likya Yolu treeking; Bursa’da Uludağ, Rize’de Kaçkar, Kayseri’de Erciyes, Antalya’da Toroslar dağcılık; İzmit’te Ballıkayalar, Eskişehir’de Karakayalar, Antalya’da Geyikbayırı, İzmir’de Kaynaklar kaya tırmanışı; Balıkesir’de Altınkamp, İzmir’de Emeksiz, Muğla’da Kabak Koyu kampçılık; Antalya’da Karain, Burdur’da İnsuyu, İzmir’de Kurudağ mağaracılık; Muğla’da Fethiye, Kayseri’de Erciyes, Denizli’de Pamukkale, İzmir’de Efes paraşüt gibi outdoor sporları için dünya çapında elverişli lokasyonların başında geliyor. Bununla birlikte Türkiye’de doğa sporlarına yönelik saymakla bitmeyecek sayıda belde, mevki bulunuyor.

 

2015 EMITT Fuarı bu yönde bir ilki gerçekleştirerek doğa turizminin tanıtımı ve geliştirilmesine de önemli katkı sağlayacak. Türkiye ve yurtdışında doğa turizmi ile uğraşan oteller, tesisler, ekipman üreticileri, sivil toplum kuruluşları ve basın kuruluşları fuarda yer alacak. Bu anlamda EMITT, sadece dünyanın önde gelen turizm profesyonellerinin buluştuğu bir mekan değil, aynı zamanda Türkiye’yi mevcut değerleriyle dünyaya tanıtan büyük bir vitrin, dev bir tanıtım arenasıdır.